Strhujúci dystopický príbeh Chybná

recenze

Chybná (2018) / Lucia007
Chybná

Cecelia Ahern je autorka bestsellerov S láskou Rosie a P. S. Milujem ťa.
Tentoraz prišla s drsnou dystopickou dilógiou o sedemnásťročnom dievčati, ktoré spoločnosť odsúdi ako Chybnú. Strhujúci príbeh o spoločnosti, kde sa za každú chybu kruto platí...
A vydaril sa jej skvele.

Život Celestine Northovej nemal chybu. Bolo také ľahké byť dokonalou dcérou a sestrou, obľúbenou medzi spolužiakmi aj učiteľmi, priateľkou najžiadanejšieho chalana na škole. Stačilo však jedno rozhodnutie, ktorým porušila pravidlá, a odrazu jej hrozí strata slobody - ak ju dokonalá spoločnosť uzná Chybnou a vypáli jej na telo znamenie.

V súdny deň sudcovia rozhodnú, či sú obvinení Chybní alebo nie. Ak sú, ich chyby verejne vyhlásia a na kožu im vypália písmeno CH na jedno z piatich miest, ktoré závisí od ich pochybenia.
Za zlé rozhodnutie na spánok.
Za klamstvo na jazyk.
Za okradnutie spoločnosti na pravú dlaň.
Za zradu Spolku na hruď nad srdcom.
Za prekročenie medzí spoločnosti na spodnú stranu chodidla.

Chybná je príbeh zo sveta, kde bezchybnosť je normou a jeden chybný krok vedie k zavrhnutiu a trestu. Príbeh, kde sa možno nie tak bezchybné sedemnásťročné dievča stane proti svojej vôli vyvrheľkou, no aj hrdinkou. Musí v sebe nájsť silu na boj o holý život...aj o lásku.

„Jedného dňa sa mi v hlave zrodila myšlienka o Chybnom dievčati a nevedela som sa jej zbaviť,“ spomína Cecelia Ahern. „V mojom živote sa objavila Celestine Northová, ktorá chcela vyrozprávať svoj príbeh. Ešte nikdy predtým som nezažila taký nával adrenalínu a ešte nikdy som nepísala román so stiahnutým žalúdkom. S trasúcimi sa rukami a hlavne tak rýchlo. Musela som zo seba ten príbeh dostať, či by ho ľudia chceli čítať alebo nie.“

Tak sa zrodila Chybná a autorkino posolstvo je jasné: nikto z nás nie je dokonalý. Nepredstierajme, že sme. Nebojme sa toho, že nie sme. Neškatuľkujme druhých a netvárme sa, že nie sme rovnocenní.
Zapamätajme si, že byť človekom znamená mať a robiť chyby. A poučme sa z každej, aby sme ich už nespravili znova.