Sprostější knihu jsem snad nečetla. A to je co říct vzhledem k Aristokratce.

recenze

Říše upíra (2022) 4 z 5 / princeznazknih
Říše upíra

Sprostých slov je tam, jako když nasere (já musela). Některé jsem slyšela prvně, takže nechávám autorovi bod za (podivnou) kreativitu. Ovšem ten stejný bod zase ubírám za namyšlení té církve a Boha. Jsem věřící a opravdu se mi nelíbí, jak o tom autor v knize píše. Je tam podobnost s křesťanstvím (a právě proto mi to tak vadí - kdyby to byla nějaká nová, vymyšlená církev… jako hrob) a jak tam ty postavy klejou, nadávají si, mlátí se hlava nehlava v důsledku vynucení si poslušnosti… Jedno velké NE! Ovsem na druhou stranu má kniha fakt skvěle promyšlený upíří svět, nové termíny a názvy, i když se přiznám, že v tom mám stále trochu guláš. Je to dost heavy fantasy, s takovou jsem se ještě nesetkala a představovala bych si ji číst spíš někdy na podzim, protože v létě na to nemám myšlenky a mozkovou kapacitu. Krvavá řežba se objevovala snad na každé stránce, někdy se mi (obrazně řečeno) naskytl i pohled na z těla plandající vnitřnosti, rozteklé mozky, rozcupovaná těla a podobně. A i když mám ráda krváky, občas to bylo moc i na mě. Originální nápad v tom smyslu, že skoro celý děj je vlastně vyprávěn retrospektivně, kdy v podstatě znám konec a z Gabrielova vyprávění si sestavuju jeho příběh. Přeskakoval mezi příběhy, to ano. Ale nevadilo mi to. Sice jsem možná párkrát ztratila nit, ale zase právě díky tomu jsem četla dál a dál. Protože v první části příběhu něco Gabe nakousl, pak se přesunul k druhé a tu věc nechal nezodpovězenou. A tím podnítil mou zvědavost a já jsem musela stůj co stůj vědět, o co se jedná! Nebo taky něco použil v první části, v druhé to zopakoval a to se mi taky líbilo.
Tahouny příběhu pro mě byli Astrid a Bellamy, za ty jsem dýchala a pro ně otáčela stránku za stránkou. Gabriel a Dior mě pak taky začali bavit, ale chvíli jim to trvalo. Začátek se coural, moc mě to nebavilo. Ale asi od dvousté strany to byla bomba, bylo to čtivé, chytlo mě to a nakonec jsem si to moc užila!!

Za poskytnutí knihy děkuju Humbooku, HumbookBlogerům a Marky.