Sníh nebo popel

recenze

Sníh nebo popel (2017) / leenous
Sníh nebo popel

Jaro, léto, podzim, zima. 4 království, které doplňují další 4, v těch se roční období střídají. Každé z těchto království má svůj zdroj moci (náramek, náhrdelník, prsten, hůl,...), který pomáhá vládcům spravovat jejich zemi. Mír je tu však cizím slovem.
Král jara zničil celé království zimy a zdroj jejich moci rozdělil na dvě poloviny, které si bedlivě střeží. Ze Zimanů, kteří přežili, se stávají otroci. Existuje však skupinka uprchlíků. Jednou z nich je šestnáctiletá Meira.
Dalším z uprchlíků je také král zimního království Mather, do kterého je zamilovaná.
Sice ji vycvičili jako válečnici, ale zdá se jí, že je nedoceněná. Při výpravách musí sedět v táboře, protože je to prý pro mladé děvče nebezpečné. Pak se však po několika letech hledání zimního symbolu moci (náhrdelník) konečně objeví informace, kde se skrývá jeho první část. Meira se směle hlásí, ale je opět odbyta s tím, že zůstává v táboře. Vysláni mají být Mather a Finn. Mather však předstírá zranění, aby mohla jet Meira. Ta tedy vyráží spolu s Finnem pro zdroj. Vypravují se za hranice jarního království. Jsou však odhaleni a nuceni se rozdělit. V takovém případě mají tito Zimané jediné pravidlo, pokud se někdo ztratí hned se vrať. Zatím co se Finn vrací zpět, Meira chce dokázat, že není jen mladé děvče a už vůbec ne neschopná. Polovinu zdroje se jí podaří získat. Ale má to následky. Byla sledována zvědy jarního království. Je tedy spolu s ostatními nucena opustit tábor. Vydávají se do jednoho z království s měnícími se obdobími. Tamější král jim přislíbí pomoc. Nebude to ale jen tak.
První co mě u knížky velmi překvapilo bylo, že není žádnou novinkou. Alespoň tedy v zahraničí. Tam dokonce vyšly knihy 3 a 2 novely, nejnovější z nich loni. V tu chvíli už se mi do ní moc nechtělo. Kdyby to byla nějak úžasná kniha, už by ji přeci vydali. Nakonec jsem po ní přece jenom sáhla a ničeho nelituji. Po dlouhé době to byla kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Meria je jako hlavní hrdinka velmi sympatická. Na můj vkus je v knize příliš jmen, dala by se zapamatovat, ale jsou velmi netypická. Autorku velmi obdivuji, knihu začala psát už ve 12 letech. Pokud jste tedy fanouškem Sarah J. Maas, nebo jste třeba četli Královnu Tearlingu od Johansena a líbila se vám, tak je tato knížka něco, co si nesmíte nechat ujít!