Smutný osud královny Anny a její tajemství

recenze

Poslední anglická královna (2017) 4 z 5 / Jana77
Poslední anglická královna

Další knižní lahůdka z pery vynikajícího spisovatele Steva Robinsona, nás tentokrát nejspíš překvapí. Nebude žádný tajemný, milostný příběh. Nebude ani zapomenutý kufřík plný starých fotografií.
Půjdeme do hloubky anglické monarchie, jejíž tajemství ohrožuje monarchii dnešní doby. Že vám to něco připomíná? Je vám námět povědomý? A máte rádi Dana Browna.....?

Náš oblíbený samotář Jefferson Tayte, genealog JT, se vrací v plné síle, aby opět utíkal, pronásledován zabijáky. Je o něm známo, že nemá mnoho přátel a proto s radostí přijímá pozvání od přítele, genealoga a historika Marcuse Browna, ke společnému obědu. Přátelské povídání se ale brzy zvrhne v krvavé drama, kdy mu v náručí Brown umírá.
S naprostým pocitem zoufalství a bezmoci se pouští spolu s Brownovou kolegyní Jean do pátrání, na čem jeho přítel v posledních týdnech a měsících pracoval. Jaké je jeho překvapení, když se o jeho bádání zajímá i vládní složky.
Opět se ponoří do historie, ale tentokrát do historie ještě starší, než je zvyklý. Musí se vrátit v čase o stovky let zpět, až k anglické královně Anně. Smutný a pohnutý osud poslední anglické královny, dcery slavného rodu Stuartovců, je plný bolesti a životních zklamání. Její boj o trůn, její nesčetné potraty, kdy nebyla schopna dát trůnu dědice...Tohle už zavání dobrým příběhem, co říkáte?
Nesčetněkrát bylo naznačeno, že i malinko nahlédneme pod pokličku původu samotného JT. Nenechte se mýlit, nebyl by to Robinson, aby nám vše naservíroval už nyní. Jen trochu poodkryje roušku tajemství a zase oponu spustí.
Pokud máte rádi knihy věhlasného Dana Browna, či Steva Robinsona, nenechte si tuto knihu ujít. Netvrdím, že je stejná jako od těchto spisovatelů, ale v mnohém se jim vyrovná. Množství informací ze staré Anglie, vládní složky, které jsou do všeho zapleteny a úprk před zabijáky...Úplně vidím Toma Hankse, akorát náš JT má mírnou nadváhu, ale věřím, že hodinky s Mickey Mousem má taky.
Poslední anglická královna je jiná. Tématem, stylem nikoliv. Je zde napětí, drama, únik do starých časů, ale jsem zvyklá na trošičku něco jiného. Nevadí, rozhodně Steva Robinsona nezavrhuji, že se vydal do jiných vod. Má pro nás nachystány ještě další knihy a nám nezbývá nic jiného, než doufat, že Mystery Press už usilovně překládá a tvoří obálku českého vydání. Tedy, pokud se mohu přimluvit.