Smrti a komoušům navzdory

recenze

Elita české medicíny - Významní čeští lékaři II (2010) 5 z 5 / katy238
Elita české medicíny - Významní čeští lékaři II

Víte, že česká lékařská komora uděluje ocenění Rytíř lékařského stavu? Dostávají jej doktoři, kteří svou prací přesáhnou rámec povinností lékaře a dosáhnou výborných výsledků ve svém oboru, který posunou o míle vpřed.

A to navzdory na první pohled nepřekonatelným problémům, době, společenskému názoru i osudu. Dokázali a dodnes se dokáží vnitřně zmobilizovat, zakousnout se do problému a dovést jej do zdárného řešení. To vše na úkor vlastního života, rodiny, všeho.

I tak si nestěžují, přijímají své poslání pokojně a se zájmem se stále dívají kolem, co by se dalo zlepšit a na čem ještě pracovat.

Výjimeční lidé dnešní i minulé doby, na které by se nemělo zapomenout a jejich práce má být inspirací budoucím.

No, kdyby tato kniha nestála 22 korun ve výprodeji a nenalákalo mě složení knihy z krátkých životopisů a vyprávění lékařů, nevím o nich ani já a už vůbec ne o jejich zásluhách. A existence ocenění by mě minula jakbysmet.

Nevím, jestli někde o půlnoci na ČT2 byl nějaký záznam z udílení tohoto ocenění nebo vůbec někde zmínka a rozebírat tady modlářství televizních hvězdiček na období jedné trapné show, které je věnováno několik týdnů včetně masivní reklamy, aby po ukončení soutěže ukončily svůj jepičí život v propadlišti zájmu, je výkřik do prázdna a tak se už křičí dost.

Doba je taková a veřejný zájem o udílení cen lidem, kteří si je zaslouží a jejichž práce by se doopravdy měla vyzdvihnout, neletí.

Škoda.

O to jsem vděčnější za útlý svazek plný radosti i zmaru. Svědectví lékařů o době minulé je mrazivé a vědomí, že komunistická diktatura a hlavně období normalizace zhatilo životy mnoha lidí zbytečně, protože rozvoj léčby dnes už běžně léčitelných problémů se zastavil, je děsivý. Kniha je i varováním před hloupostí a zvůlí, oboje se bohužel stále roztahuje a z pocitu, že společnost se nikdy nepoučí, je mi smutno.

Lékaři v knize mají můj bezmezný obdiv a věřím, že jejich následovníci budou schopni vykonat stejně výbornou práci, i ještě lepší a dovedou studované obory mnohem dál, než by si dnes sami dokázali připustit.

Je důležité si uvědomit, že neznalostí dějin se odsuzujeme k jejich opakování a v lékařské vědě to platí dvojnásob. Proto děkuji všem, kteří se nevzdali a navzdory protivenstvím dokázali ve své době nemožné a na úkor svého života byli ochotni zachránit životy druhých.

A děkuji taky těm, kteří o jejich příběhy mají zájem. Snad je nás dost.

Elita české medicíny - Významní čeští lékaři II Elita české medicíny - Významní čeští lékaři II Karel Pacner

Po knize Rytíři lékařského stavu a prvním dílu knihy Význační čeští lékaři připravila skupina autorů další díl vyprávějící o předních českých lékařích. Objeví se v něm životní příběhy nových rytířů lékařského stavu – zakladatele d... více