Se záští

recenze

Se záští (2017) 5 z 5 / Jana77
Se záští

Probudíte se v nemocnici, obklopeni květinami a nemáte nejmenší tušení, co tam děláte. Nevzpomínáte si na to, co bylo včera, před týdnem, před měsícem. A pak vás obžalují z vraždy. Co myslíte, může se to stát i vám?

Jill je běžná středoškolačka s velkými plány do budoucna. Jejím velkým snem byl vzdělávací program v Itálii, toužila navštívit všechna známá místa, o kterých doposud jen četla.
Simone je její nejlepší kamarádkou, od samého dětství. Jsou jako jedna, navzájem o sobě vědí i ta nejniternější přání, touhy, sny. Ačkoliv každá z nich pochází ze zcela odlišných prostředí, cítí se být skoro sestrami. Nebo, že by to snad mohlo být jinak?
Jill se probouzí v nemocnici a na uplynulých šest týdnů si nevzpomíná. Zmatená a vystrašená touží mluvit se svou kamarádkou, touží se jí zeptat, jak došlo k nehodě, po které se ocitla v nemocnici. Má to ovšem háček, Simone je mrtvá. A co víc, zdá se, že nehoda, při které zemřela, byla zaviněna Jill úmyslně. Tedy vražda? To není možné, vždyť by jí přece nikdy neublížila, jsou si tak blízké.
Jill je uvržena do neuvěřitelného kolotoče vyšetřování, policejního podezírání, smutných útoků na její osobu na sociálních sítích. Je zmatená, na nic si nevzpomíná a mozek jí nenabízí vůbec žádná vodítka. Přece by si pamatovala, že se zamilovala do tmavovlasého Itala jménem Nico, jak je jí podsouváno. Přece by si vzpomněla na ostrou hádku, po které vyjela na italské silnice a která jí změnila život. Přece by Simone nikdy neublížila. Nebo to bylo nakonec všechno jinak?
Ani tentokrát jsem se výběrem knihy rozhodně nezklamala. Vynikající thriller americké spisovatelky Eileen Cook není jen o samotné nehodě, která je středobodem celého příběhu. Spolu s hlavní hrdinkou jdeme i do minulosti, která neštěstí předcházela a snažíme se poskládat kousky života mladé studentky. Ačkoliv dávno nejsem ve věku středoškolském, dokázala jsem se vcítit do jejích pocitů a myšlenek. Autorka mě dokonale vtáhla do děje a nutila mě jít nesprávným směrem, aby mi na konci nabídla jiné vysvětlení. Kniha Se záští si rozhodně zaslouží čtenářskou pozornost, protože docela jednoduše za to stojí. Nabízí pohledy všech zúčastněných, dává nám nahlédnout i pod pokličku toho, jakou moc mají sociální sítě a jejich anonymní účastníci. Je prostě dobrá, osobně můžu říct, že by vám tato podzimní novinka rozhodně neměla uniknout.