S Ellou lahodně a hlavně vesele a zdravě

recenze

Lahodně s Ellou (2015) 5 z 5 / kaku2986
Lahodně s Ellou

Lahodně s Ellou neboli Deliciously Ella je původně (food)blog jedné mladé a krásné slečny jménem Ella Woodward, která zjistila, že zdraví není klišé, ale nejdůležitější věc na světě.

Ella patřila do skupiny lidí, které bylo lhostejné, jak se stravuje. Jak sama říká, před ovocem a zeleninou upřednostňovala sladkosti všeho druhu a se zdravou stravou si hlavu nelámala. Když jí v roce 2011 lékaři diagnostikovali vzácnou chorobu, která ničí nervový systém, řídící všechny automatické funkce v těle, byla na dlouhé měsíce upoutána na nemocniční lůžko. Chvíli po propuštění z nemocnice prodělalo její tělo záchvat, a to byl zřejmě první impuls k tomu, aby si Ella uvědomila, že jen s péčí lékařů tohohle strašáka nepřemůže.

Všemocný internet zobrazil na základě hledání pár inspirativních stránek o zdravém (nebo spíše jiném) životním stylu a lidech, kteří se jím řídí. Ze dne na den tak Ella vyřadila ze svého jídelníčku maso, mléčné výrobky, cukr, lepek i chemicky ošetřená jídla a konzervanty. Místo těchto běžných potravin se tak v jejím menu objevily suroviny, o kterých neměla do té doby ani ponětí. Rostlinná strava byl ale pojem, se kterým si Ella na počátku nevěděla příliš rady, sama totiž neuměla skoro vůbec vařit.

Ella založila blog a na jeho základě nakonec také napsala knihu, která už na první pohled působí velmi sympatickým dojmem. V knihovně vám s touto publikací nepřibude další kniha o dietách a počítání kalorií, ale zdravém stravování, které dodá tělu tolik potřebou energii.

Kniha začíná poutavým příběhem a pokračuje částí, věnované výživě. Ella nám představuje nejdůležitější suroviny v její kuchyni, a my mezi nimi poznáváme staré známé jako je univerzální jablečný ocet, kokosové mléko nahrazující smetanu, kokosový olej používaný pro péči o pleť i na vaření, ovoce a zelenina (včetně datlí), bezlepkové obiloviny a luštěniny, nejrůznější bylinky a koření a ořechy a semínka i domácí másla z nich, olivový olej a také třeba javorový sirup nebo med. Již zkušená kuchařka také nezapomíná připomenout, jaké pomocníky ve své kuchyni využívá a bez jakého náčiní pro měření a vážení se neobejde.

Chvíli jsem přemýšlela, zda má řazení kapitol nějaký zvláštní význam, není totiž ani podle abecedy a ani podle druhů chodů. V průběhu listování a hledání pojítka se však ukázalo, že to přeci jen systém má. Obiloviny, tedy to nejlepší na úvod, jsou podstatnou součástí Ellina jídelníčku, jsou totiž velice univerzální a přesto hodnotnou složkou stravy, přestože se jim často vyhýbáme kvůli velkému obsahu sacharidů. Jak už bylo uvedeno na počátku, Ella se snaží jíst také bezlepkově, proto zde chybí tolik oblíbený bulgur nebo kuskus, ale nahrazuje je quinoa či pohanka. V kuchařce nesmí chybět oříšky a semínka, která lze přidat nejen do pokrmů, ale lze z nich zhotovit jedinečné pomazánky na slano i sladko. Nechybí ani luštěniny, které jsou řazeny mezi hlavní pilíře zdravé výživy, ale ne každému dělají dobře. Samozřejmostí je zelenina a ovoce, kterým je věnována podstatní část knihy, a dále také smoothies či ovocné a zeleninové šťávy.

Kromě uvedených kapitol, z nichž každá obsahuje nejen rozsáhlé informace o daných surovinách a pokrmech, ale také recepty, nezapomíná Ella doplnit svůj příběh o kapitolu, ve které nás seznamuje s tím, jak se stravuje v praxi. Ukazuje, že ačkoliv se na počátku nevyhnete předsudkům ohledně zdravého stravování, nakonec i ona sama přiznává, že dnes dokáží pozitiva zhodnotit i rodinní příslušníci či přátelé.

Vyvážený jídelníček, založený na rostlinné stravě, se od obyčejných receptů, liší jen velmi málo, ale hlavně samozřejmě v použitých surovinách. Ella ve své knize ukazuje, že i člověk, který se do této doby neobešel bez masa či sladkostí, nebude ochuzen o chutné pokrmy a bude mít dostatek energie po celý den, jídla jsou vhodná totiž i na cesty.

Lahodně s Ellou Lahodně s Ellou Ella Woodward

Úžasné ingredience a skvělá jídla, která si oblíbíte vy i vaše tělo. Od luxusních dezertů až po rychlá a nenáročná jídla, lahodné tipy, pochoutky založené na syrové stravě a pestré zeleninové saláty – to vše naleznete v této kn... více