Tato recenze byla smazána.

Ruská kuchyně v českých kruzích. A něco navíc!

recenze

Vejce podle Stroganova (2016) 5 z 5 / ReziEngli
Vejce podle Stroganova

Anotace – Vražda majitele prestižního hotelového řetězce obrátí život naruby redaktorce brněnského gastronomického časopisu Taťáně Krempové. K nelibosti svého bratrance, kriminalisty Richarda, a jeho kolegy Alexeje pátrá po vrahovi na vlastní pěst, aby získala podklady pro článek. Motiv vraždy sahá hluboko do minulosti ruského šlechtického rodu Stroganovů a Taťána brzy pochopí, že byla příliš naivní. Vypátrá vraha dřív, než se stane jeho obětí?

Už asi milionkrát jsem říkala, že jsem přesedlala z fantasy na detektivky. Pro mě jsou detektivky jakýmsi oddychem. Vejce podle Stroganova se mi tak trošku zaryla pod kůži tím, že tam byl docela obsáhlý výčet ruské historie. Sice Rusko nemám moc ráda, ale ruskou kuchyni jsem vždy chtěla ochutnat. A tato kniha je plná ruských jídel!

Děj byl naprosto skvělý. Není snad nic, co bych knize mohla po dějové stránce vytknout. Vlastně jí nemám vůbec nic co vytknout. Klasická detektivka v neklasickém podání. Hlavní postava totiž zde není vyšetřovatel, ale redaktorka časopisu Labužník. Taťána chce na vlastní pěst zjistit okolnosti vraždy Karla, přítele její nejlepší kamarádky Bibiany.

Taťána – tvrdohlavá žena, která se do všeho vrhá po hlavě. Chvílemi jsem se o ní v knize docela bála, protože přece jenom si na sebe Táňa nedávala moc pozor. Nejvíc se mi na ní líbilo, jak byla obětavá pro tu svojí kamarádku. Bylo na ní očividné, že by pro ní udělala cokoliv. Trošku mě mrzelo, že ta Bibiana nebyla taky taková. Chvílema mi přišla tak trochu jako … mrcha? Opravdu tam byly pasáže, ve kterých to vypadalo, že Taťánu pouze a sprostě využívá. Moc se mi Bibiana v knize nelíbila.

Celá kniha se odehrává v Čechách, což mi taky nesmírně vyhovovalo. Ukázalo mi to, že i české prostředí se skvěle hodí do dobré detektivky. Měla jsem v plánu se jet do Brna podívat, protože tam byla restaurace U Labužníka, myslím že to byla ta samá restaurace, jako v knize. Bohužel restaurace už je zavřená a nefunguje, což je docela škoda. I tak si ale myslím, že se jí autorka asi nechala hodně inspirovat.