Rodinná špína a jižanská Amerika - skvělá kombinace pro thriller

recenze

Noc předtím (2014) 4 z 5 / Boboking
Noc předtím

„… nicméně smrt jim bude ušita na míru a jejich utrpení značné. Protože Atropos věděl, že důležitá není samotná smrt. Důležité je umírání.“
Atropos je jedna ze tří bohyň osudu, která určuje konec našeho bytí, určuje dobu, kdy naše nit života bude odstřižena. Za touto mytologickou postavou se skrývá sadistický vrah, který hraje onu stranu zla v novém románu „Noc předtím“.
Lisa Jackson (*1952) patří už téměř čtyři desetiletí k nejčtenějším americkým autorkám. A obdobně jako Nora Roberts, či Sandra Brown, se její tvorba vyznačuje jak prvky typickými pro romány pro ženy, tak pro thrillery či detektivky. V případě její knížky „Noc předtím“ ten jazýček na misce vah jasně převažuje k té temnější variantě, k thrilleru. A že Jackson dokáže zahrát na krvavou strunu, skvěle ukazuje už prolog. Sugestivně napsané „odstřihnutí nitě života“ dalo mým nervům docela zabrat. Pušky, revolvery a „mozek rozstříknutý po stěně“, to klidně překousnu, ale jakmile se na scéně objeví „ostří tenké jako žiletky. Dvě ostří. Nůžky. Chirurgické nůžky?“, tak tlak a srdeční tep mi vyskočí to nadlimitních hodnot.
Děj se odehrává v dnešním Savannah v Georgii, tedy v osobité jižanské Americe. Tropické vedra, strašlivá vlhkost, močály, krokodýlové, hadi, hmyz, to vše charakterizuje tento svět, který bazíruje na víře, na rasové i sociální segregaci. K jižanské bílá „aristokracii“ patří i zdejší rod Montgomeryů, kteří jsou majitelé rozsáhlého majetku. A na členy této rodiny se zaměřil vraždící maniak, jenž jako Atropos, jako bájná bohyně, vchází do jejich světa a rozsévá kolem smrt. Místní policie má v tom celkem jasno, vše ukazuje na manželku jedné z obětí, duševně nevyrovnanou a značně labilní Caitlyn, jednu z dcer rodiny Montgomeryů, a dá se říci hlavní hrdinka knihy. Její duševní nevyrovnanost, pro mnohé šílenství, má své základy v její minulosti. Ale minulost celé rodiny Montgomeryů je prošpikována takovými zahnívajícími tajnostmi, že musely padnout obrovské peníze na jejich ututlání. Až jednou ten hrnec „hnisu“ přeteče …
Touha po penězích, vášně, incest, sexuální zvrhlost, šílenství a podivná úmrtí, to vše Lisa Jackson coby literární šéfkuchařka dokonale smíchala do jednoho kotlíku v napínavý a děsivý příběh. Svébytné postavy, tajemné charaktery, a k tomu perfektní načasování pro přidávání dějových zvratů, jež působí jako chilli papričky v jídle, dělá z „Noci předtím“ (orig. The Night Before, 2003) perfektní „pokrm“, který uspokojí jak čtenáře thrillerů, tak i čtenářky hledající i něco emocí.
V překladu Marie Čermákové-Frydrychové vydal nakl. Domino, 2014.