Recenze - Zakázaná láska

recenze

Zakázaná láska (2015) / Deardie
Zakázaná láska

Žánr: Romance (Já bych spíše zařadila do historického románu.)
Délka: 19 kapitol + krátký epilog
Popis:

Dcera jihočeského šlechtice z rodu Rožmberků, čtrnáctiletá Petronela, přijíždí do Nových Hradů, do kláštera na vychování. Zde potká novohradského knížete Miroslava. Petronela si k němu chodí půjčovat knihy, ale vzájemná láska způsobí, že nedělní odpoledne na zámku začnou oba hrdinové trávit jinak. Jenže Petronelin otec má o její budoucnosti jiné představy. Jak dopadne příběh jejich zakázané lásky?

Podle mého bych od popisu očekávala to, že se do sebe zamilují, ale otec ji přichystá jiné manželství, což je ve výsledku v té době běžná věc. Tudíž vlastně víme, co očekávat, což zaujme cílovou skupinu čtenářů.

První dojem: V první kapitole jsem byla lehce zaskočená, jelikož nás autorka zavedla do kláštera, kam hlavní hrdinka přijela a musela se zapojit do dění, později jsem přišla na to, že je tam na převýchovu a učení. Nicméně to na mě zanechalo relativně dobrý dojem.

Děj: Příběh je o dívce, které je čtrnáct let a je na převýchově v klášteře. Z toho klášterního života mnoho popsáno není, vlastně ani z té doby. Vše se točí okolo toho, že dívka dochází každou nedělo si číst ke knížeti, který je zní značně rozrušen. Snaží se jí svést, ale mladá nezkušená dívka nechce. Poté děj skočí o dva roky později, kdy se do děje přenese její otec s tím, že jí umřela matka a má pro ni manžela, který je tyran. Každý by teď čekal, že uteče s knížetem, aby si ho nemusela vzít, ale ona se s ním pouze vyspí a vezme si tyrana. Na konci nás čeká happyend, jelikož tyran zemře a ona bude s knížetem a jejich dítětem, které však porodila za doby manželství s tyranem.

Gramatika/Pravopis: Nic zásadního, kvůli kterému by se musela zapalovat hranice. (Pouze vtip)

Styl: Ich forma - pohled hlavní hrdinky. Někdy prokládané kapitolou z pohledu knížete - čili Ich forma z mužského pohledu, (která se mi mnohdy líbila i více.) Autorka píše poněkud stroze, ne příliš rozvinutě, ale čtivě a dobře. Čte se to dobře, popisuje své vnitřní pocity a najdeme zde poměrně dost dialogů. Kapitoly spíše krátké.

Shrnuto: Určitě bych doporučila, ale za předpokladu, že nejste příliš náročný čtenář. Mě ku příkladu v příběhu chyběla popsána doba a klášterní život, většinou tam bylo, že se učili a pracovali na záhonku a hned byla neděle a ona šla za ním. A možná trochu více propracovaný, jelikož jako pointa příběhu se mi sama o sobě líbí.

malaalca
18.03.2017