Princ si vybírá svou princeznu před zraky televizních diváků

recenze

Selekce (2014) 5 z 5 / Maragad
Selekce

Je tomu již pár měsíců, co pulty českých knihkupectví zaplavila dlouho očekávaná novinka z produkce nakladatelství CooBoo. Selekce z pera Kiery Cassové si své čtenáře získala nejen úchvatnou obálkou, ale také zajímavým příběhem, který je jako vystřižený z pohádky - tedy pokud si odmyslíte pár radikálních rebelů a dívky, jež jsou ochotny pro prince udělat téměř cokoliv.

Nacházíme se v Illey, v zemi, v níž se poddaní dělí do osmi kast. Čím nižší číslo kasty, tím jsou na tom lidé hůře – první jsou nejbohatší a do té osmé patří již jen bezdomovci. Párování mezi kastami se nepodporuje, ale dochází k němu. Ovšem málokdy se stane, že by se dívka z vyšší kasty provdala za chlapce z té nižší, minimálně doma by to od rodičů pěkně slízla. Děti z chudších poměrů totiž musí i v dospělosti myslet na svou rodinu a rodičům i sourozencům pomáhat.

Ovšem jednou za čas se pro pár vyvolených dívek naskytne šance, kdy mohou změnit život svůj i rodiny. Pokud se vládnoucímu páru narodí syn, vždy si vybírá svou budoucí družku mezi obyvateli Illey. Tomuto výběru se říká Selekce a dostane se do něj jen 35 dívek, ze kterých si princ vybere svou princeznu – budoucí královnu. Většina dívek je z přihlášky do Selekce nadšena. Ale toto neplatí o Americe Singerové, ta už totiž svou lásku našla v pohledném Aspenovi. Jenže nejen že Aspen patří do nižší kasty, ale maminka Americy už si maluje budoucnost, v níž se její dcera stane královnou. A tak America podlehne nátlaku okolí a do Selekce se přihlásí i přes své protesty.

"Jenže já jsem Aspena milovala. Milovala jsem ho už skoro dva roky. A on miloval mě. Zatímco jsem na něm seděla a on mě hladil po vlasech, nedovedla jsem si představit, že bych měla vstoupit do Selekce. Já už jsem svou lásku našla." str. 18

Kiera Cass se narodila v Jižní Karolíně. Svoji prvotinu vydala v roce 2009, ale ta však neměla příliš velký úspěch. Svoji druhou knihu vydala v roce 2012 a Selekce se během krátkého času stala bestsellerem. V nejbližší době vyjde u nakladatelství CooBoo druhý díl pod názvem Elita a do konce roku je naplánované vydání i třetího závěrečného dílu První.

Selekce je příběh o dívce z nižší společenské vrstvy, která dokáže i přes svůj původ, zaujmout někoho tak vybíravého, jako je samotný princ. Myslíte si, že to není nic nového? Tak to se velmi pletete. Kouzelný román, jenž svádí k přirovnání s naší známou Popelkou, je vložen do dystopického světa, který je dobře propracovaný a Kiera Cassová dokázala výborně využít většinu jeho potenciálu. Dokonce i přirovnání ke známé a úspěšné sérii Hunger Games je scestné, jistá podobnost se sice nalézt dá, ale kdyby se měly srovnávat všechny knihy tohoto žánru, budeme zde sedět do rána.

Postavy jsou vykresleny dobře, nejsou jen černé a bílé, ale mění se a vyvíjejí a vy si ihned mezi nimi najdete své favority. Každá z postav je jiná a vy tak vidíte velkou přehlídku různých charakterů. A jak je to dnes již velmi časté, i v Selekci narazíte na milostný trojúhelník. America je velmi chytré děvče a naštěstí nepatří mezi ty hlavní hrdinky, jež čtenářům lezou na nervy. Také Maxon rozhodně není žádné nafoukané princátko a jistě si na svou stranu dokáže získat většinu čtenářek. Naopak Aspen je velmi nejistý, ale jeho chování je zcela pochopitelné.

Selekce je napsaná velmi čtivě a nejspíš ji nedokážete dát z ruky. Po dočtení ovšem zůstává spousta otázek nezodpovězených, a tak jen můžeme doufat, že je Kiera Cassová zodpoví v dalších dílech. Kniha okouzlí především čtenářky a je jedno, jakého jsou věku – která z žen by také nesnila o princi na bílém koni, který by měl oči jen a jen pro ni.