Pravěká móda

recenze

Oblékání pravěku (2016) 5 z 5 / MartinSodek
Oblékání pravěku

Kniha Oblékání pravěku od autorů Kristýny Urbanovy a Jana Půlpána se může stát velmi zábavným a zároveň i poučným průvodcem v tomto zajímavém a tajemném období lidské historie, od malých dětí až po odborníky.

Na knize asi většinu nejdříve zaujme (v mém případě až nadchne) množství krásných fotografii a modelů, kteří reprezentují jednotlivé etapy, kterým se kniha podrobněji věnuje – věru by si kniha zasloužila pevnou vazbu :-).

Kniha je dobře logicky členěná a každá jednotlivá etapa je věcně a čitelně popsána. Jako člověk, který má vystudovaný podobný obor (antropologii) oceňuji opět věcný přehled a obrazovou ukázku nálezu, vázající se k tématům. Tyto sice samozřejmě nemohou sloužit jako nějaký vzorník, ale začínajícímu archeologovi, či prostě jen laiku nadšenci pomohou pochopit, jak naší předci byli zruční a co pro ně tehdy bylo důležité. Stejně tak, ale i jak daleká a zároveň zajímavá a důmyslná cesta musí zákonitě vest k rekonstrukci těchto nálezu. Toto bych viděl i jako hlavní přínos knihy po odborné stránce – rekonstruovat oděv, navíc v celé jeho komplexnosti je samozřejmě velmi náročné (jako s každým organickým materiálem) a autorům se to v jejich rekonstrukcích reálně povedlo. Anebo alespoň otevřeli cestu k diskuzi. Já pak oceňuji jakou cestou to provedli – tedy že když už si dali tu obrovskou práci s tvorbou obleku, nepodcenili jejich dokumentaci, která opravdu zaslouží velkou pochvalu. Navíc kniha se tak stává zajímavou třeba i pro malé děti, kde jim rodiče mohou ukazovat, jak opravdu vypadal ten pračlověk. Snad jen, že oproti skutečnosti vypadají obleky a modely velmi upraveně a čistě, což by občas realitu asi neodráželo :D.

Knihu doporučuji, nejen díky krásným fotografiím, ale také tomu, že všechno souvisí se vším v ní můžete zjisti mnohém více než jen jaká byla prehistorická móda.