Pramálo podstatnosti

recenze

Návrat slov (2016) 4 z 5 / Jack333
Návrat slov

Stejné podmínky prostě neexistují. Není šance být tím, kým jste zatoužili být. Takový život ve středověku nebyl právoplatný a proč také, vždyť byla jiná doba, odlišná morálka i lidé, kteří ji vytvářeli v pozadí toho všeho.

Vyprávění příběhu o nadané dívce Heloise, zloději jednoho drahého srdce Abélardovi a synovi Astralabovi, který byl počat během jejich zapovězené lásky a nezažil pocit mateřské náruče ani rodinného krbu. Ze začátku to vypadalo na starodávné klišé, které však autor protkal množstvím hlubokých myšlenek, jež každého musí něčím nadchnout a zasáhnout ho na nejslabším místě.

Čtenář touží každou větou po tom, aby jeho noví hrdinové konečně nalezli pocit štěstí. Nemohou ale ničemu zabránit. Tragičnost je totiž na prvním místě a má svůj účel. Opravdu velmi milé překvapení, ke kterému se budu – nejen díky útlosti knihy – vracet. Věřím, že pokaždé je tam k naleznutí něco navíc, co člověku dodá pocit naděje a zároveň i zmaru.

Láska vyhasla. Ona je jako plamen, který je třeba udržovat. Láska je plamen, který se udržuje a přenáší z duše do duše, z pokolení na pokolení. Matka ten plamen přenáší na dítě. A pokud dítě nemá matku, plamen lásky přenášejí ti, kteří o dítě místo matky pečují. A pokud ani oni mu nepředají lásku, pak mu ji musí předat někdo jiný, dokud se ten plamen může stále ještě vznítit v jeho nitru. Povídá se, že jsou barbarské a pohanské kmeny, které nikdy nevěděly, co je to láska. Ty mohly také své nejbližší předat jako oběti svým falešným bohům.

Říkalo se a možná ještě říká, že Balkán je rozbuškou mnohých nepokojů pro jeho množství národnostních a etnických menšin. Díky tomu ale také odtud přicházejí poslední dobou zajímavé literární kusy, které nás něčím staronovým obohacují. Výjimkou není ani tato kniha od Makedonce Gice Smilevskiho, který do své knihy Návrat slov dokázal dostat silný prožitek, a přitom vše zůstalo takové odtažité. Nechte se pohltit ohněm, který vše ve vás rozvíří ještě více, abyste si to naplno užili.

Jack333
14.05.2016

Tak to mě moc těší, opravdu je to zajímavá kniha, i když to ze začátku nevypadalo ;)

Sandruše
14.05.2016

Kdybych měla tu možnost, hned teď po přečtení recenze si pro ni běžím:)