Povedlo se

recenze

Žoldačka Darja (2014) 5 z 5 / martin5514
Žoldačka Darja

Mám dočteno. Než se pustím do rozboru díla, tak bych chtěl v úvodu říci, že nejsem znalec fantasy literatury a spíš dávám přednost sci-fi. Nicméně, pokud narazím na dobrou fantasy, rád se začtu, ale nesmí tam být draci – k nim mám velký despekt, protože, dle mého, patří do pohádek o Bajajovi a z nich už jsem vyrostl :)
Hned na začátku mohu konstatovat, že kniha je velmi zdařilá, čtivá a poutavá. Oceňuji rozumné a nepřekombinované zápletky (nemusel jsem nic číst dvakrát či vícekrát), rychlý nástup děje a ….samozřejmě absenci draků :)
Dále se mi líbí „netradiční“ ženský hrdina, akční zápletky v rozumném poměru s „klidnou“ částí děje. A propos, když jsem v létě četl Kotletu, tak jsem se „utopil“ v přehršel akcí.
Dovedu si představit pokračování či dokonce vybudování jakéhosi světa ve stylu Harryho Pottera – pokud má pan Němec ty ambice ……nebo alespoň něco jako má Žamboch své hrdiny na pokračování (Koniáš, Bakly).
Někde na netu jsem četl, že se někomu nelíbí název Žoldačka Darja, ….že to připomíná školačku a že by to měla být žoldnéřka……nebo že titulní obrázek neevokuje popisovanou hrdinku v textu……na tyhle poznámky bych vůbec nereflektoval…..nový ženský hrdina přináší nové názvy, ať si čtenáři zvyknou. K obrázku: Osobně bych zvolil něco méně konkrétního, aby si laskavý čtenář svou hrdinku vytvořil sám.
Co vylepšit: Zvětšit poprsí a promiskuitu hrdinky o 30 až 50%, ale to je v zásadě nepodstatné :)
Závěrem mohu jen pogratulovat panu Němcovi k vydařené knize a budu se těšit na pokračování.