Poklad - magické tajemství a touha ho malézt

recenze

Za tajemstvím pokladů Čech, Moravy a Slezska (2018) / Medvědářka
Poklad - magické tajemství a touha ho malézt
Poklad - magické slovíčko, které od nepaměti přitahovalo svým tajemstvím. Někdy pomohla k nalezení náhoda, jindy je to to celoživotní honba s nejistým koncem. V této knize jsou poklady různorodé. Od keltského zlata, poklady templářů, či jen smutná připomínka v podobě předmětů z Býčí skály. Kniha nás ale upozorňuje i na nedávnou historii. Jantarová komnata nebo i slavný Štěchovický poklad a jejich věčné hledání.Tím vším nás autor provází svým osobitým humorem, který tak hezky zpestřuje celé vyprání.

Tahle kniha z nakladatelství Alpress mě upoutala hned, jak jsem jí zaregistrovala v edičním plánu. Ráda si přečtu zajímavosti z historie a když je to ještě s trochou tajemna, tak to láká ještě víc.
Je rozdělena do několika kapitol, které mají vždy společné jedno téma. Ať už se jedná o keltské poklady, pohádkové nebo spíše lidové vyprávění, přes ty poklady, které byly objeveny jen náhodou nebo se o nich ví, že byly a najednou nejsou. Někdy je to celé jen přelud a touha, že by se tam a tam mohlo něco skrývat.
Jan A. Novák v knize na to vše upozorňuje a k holým faktů přidává i své postřehy. Někdy se zdá, že jeho pohled na věc je až trochu humorně černý, ale tím se celé čtení spíše osvěží a text díky tomu nenudí.
To mě na knize hodně bavilo. Protože mnoho těch příběhů známe. Máme o nich nějakou mlhavou představu. Zde je díky tomu vše hezky shrnuté a dostane i něco navíc.
Čtení mě občas donutilo si některá fakta ověřit i přes internet, nebo jsem je znala díky časopisu Epocha, který doma tak rádi čteme. Doplnila jsem si skládačku a dozvěděla se zase něco navíc.

Komentáře (0)

kniha Za tajemstvím pokladů Čech, Moravy a Slezska recenze