Podivný příběh pokračuje...

recenze

Podivné město (2014) 4 z 5 / Maragad
Podivné město

A tak jsme seděli a čekali, pozorovali cikány a cikáni pozorovali nás. Každá minuta, která uplynula, byla jako další hřebík do rakve slečny Peregrinové. Přistihl jsem se, že na ni zírám, jako kdybych tím, že ji budu sledovat dostatečně zblízka, mohl zabránit změnám, které se v ní odehrávají – jak se z ní lidská jiskra pomalu vytrácí. - Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město -

Ransom Riggs vyrostl na Floridě, ale nyní je jeho domovem kraj podivných dětí – Los Angeles. Byl odkojen duchařskými příběhy a britským humorem, což zřejmě vysvětluje, proč píše právě takové příběhy, jaké píše. Existuje nenulová možnost, že je právě teď u vás doma a pozoruje vás z úkrytu pod postelí. Pokud ho nenajdete tam, můžete se s ním setkat prostřednictvím Twitteru @ransomriggs nebo na ransomriggs.com.

Podivný příběh pokračuje…
Jsme stále v roce 1940. Podivné děti prchající před stvůrami, jsou donuceny opustit ostrov, který jim doteď poskytoval bezpečí. Čeká je daleká cesta, kdy často ani oni sami nevědí, kam mají namířeno. Jediné co je vede, je kniha podivných pohádek, která se ukáže jako záhadný, ale pravdivý průvodce. Na první zastávce se děti dozvídají, že jejich vychovatelka, slečna Peregrinová, musí dostat lék a to již do několika dní, později už jí nejspíš nebude pomoci. Parta podivných dětí si tedy musí pospíšit, je před nimi spousta smyček a netvoři se stvůrami jsou jim pořád v patách. Možná jsou dokonce blíž, než si děti myslí…

Sirotčinec slečny Peregrinové: Podivné město, je dalším skvělým dílem Ransoma Riggse, který opět dokazuje, že jeho fantazie nezná mezí. Fotografie doplňující knihu, jsou ještě mysterióznější a bizarnější, než v předchozím díle Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti. Příběh plný podivností, který se odehrává převážně na pozadí válečného Londýna, nemá nikde ve světě konkurenci. Je to opět originální dílo a když si uvědomím, že autor vymyslel celý příběh jen na základě fotografií, nezbývá mi nic jiného, než ho obdivovat.

Postavy jsou opět výborně propracované, některé jsou spíše na pozadí, ale jiné jsou naopak rozebrány i z psychologického hlediska. Navíc v tomto díle dostaly prostor i postavy, které se v předchozím díle jen mihly. Ale také se zde setkáváme i s postavami novými. Hlavním hrdinou je opět Jacob, který od předchozího dílu zase o trochu víc dospěl. Čeká ho spousta závažných rozhodnutí a než kniha skončí, bude změna jeho postavy tak velká, že už by vás ani nenapadlo, ho srovnávat s Jacobem, kterým byl na začátku prvního dílu. Další hlavní postavou je Emma, kterou děti berou jako náhradu za slečnu Peregrinovou a všechna důležitá rozhodnutí nechávají na ní.

Knihu opět doporučuji všem čtenářům, kteří mají velkou fantazii a nevadí jim nereálné dobrodružné příběhy, doplněné o řadu zajímavých, někdy tajemných, jindy zase bizarních, fotografií. Zakončení je dramatické a já už se nemohu dočkat dalšího dílu.

Zdroj recenze http://fantasy-maka.blogspot.cz/

tanjaj
30.08.2014

Knihu jsem si původně vybrala na základě záhadných a tajemně působících fotografií - chvílemi mně až naskakovala husí kůže, při pohledu na některé z nich. Doslova jedním dechem jsem přečetla poutavý příběh prvního dílu Sirotčince a netrpělivě čekala na pokračování dalších osudů ,,Podivných dětí,,Se stejným nadšením čtu - hltám řádky a mohu jen potvrdit, že kniha je napínavá už od samého začátku. Už teď se těším na třetí díl.