Pocity z Polovičního krále aneb jak jsem po dočtení dostala hysterák

recenze

Poloviční král (2018) / bo_okista
Pocity z Polovičního krále aneb jak jsem po dočtení dostala hysterák
Uf, oukej. Většinou se z těchhle svých Pocitů z knih vypisuju prakticky hnedka, jakmile dočtu poslední řádek a položím knihu vedle sebe. Teď ne. Polovičního krále jsem musela nejdřív odložit, chvíli bojovat s hysterickým záchvatem, poplakat si, nadávat a hlavně si pořád dokola připomínat, že fakt musím dejchat.

Takže takhle:

Poloviční král je skvělá ukázka toho, že českou fantasy se sakra vyplatí číst. Pořád mě nepřestane překvapovat, když o našich autorech někdo pochybuje, ale všem takovým vzkazuju tohle: přečtěte si Polovičního krále a nebudete litovat ani pochybovat.

Pokud jste fandové pomalých příběhu, tohle je kniha pro vás. Pokud jste fandové do detailů vystavěných postav, sympatických i nesympatických, takových, co prostě mají hloubku, tohle je kniha pro vás. Pokud potřebujete zajímavý bohatý svět, který vám autor poodhaluje jen po kouskách a jakoby mimochodem - tu máš jméno boha a jak vypadá jeho socha, tady je zmínka o tom, jaké druhy magie jsou a kdo je používá, a že jsi to ty, tak tady je od cesty i jeden z příběhů, které si mezi sebou vyprávějí obyčejní lidé - tohle je kniha pro vás.

Já osobně jsem velký fanda pomalých knih, kde místo akce je důraz kladen na postavy, na jejich vývoj, na svět, ve kterém se pohybují... mohlo by se skoro zdát, že jsou statické, že jejich osudy jsou malé a nic neznamenají, zvlášť když jednou z nich je obyčejná maloměstská dívka. Téhle myšlence se autor vysmál do obličeje a v Polovičním králi ukazuje, že každý z těch osudů, které ve své knize prezentuje, je důležitý. A já, sakra, potřebuju víc. Víc z toho světa, víc z těch příběhů.

(Ten konec? Ten mě zabil.)

Kniha je grafická - od klení přes popisy mučení, znásilnění a války. Ale všechno to do toho příběhu sedí a pasuje. Dostáváte se doprostřed světa, kterej bohužel není jako vystřiženej z katalogu snových dovolenkových destinací, ale kterej na každým druhým kroku skýtá jeden zajímavej příběh vedle druhýho. A, jo, rozhodně to stojí za přečtení.

Hrozně tomu fandím, přeju si mít celou sérii v poličce a jenom se teď modlím, aby nám druhej díl vyšel co nejdřív.

Komentáře (0)

kniha Poloviční král recenze