Nový Percy Jackson?

recenze

Prastarý meč (2016) / Alex.Barunka (406 views)
Nový Percy Jackson?
Kronika Cartera Kanea, Percy Jackson, Bohové Olympu a teď Magnus Chase. Zdá se, že Riordan se svých milovaných mytologií jen tak lehce nezdá. Zatímco Bohové Olympu ve svém závěru doslova skřípali zuby, sázka na severskou mytologii, a odpočinek od té řecko-římské, se rozhodně vyplatila. Snad každý by vám dokázal vyjmenovat nejednoho řeckého boha, ale se severskou mytologií je to jiné, není tak známá, působí svěže, platí v ní jiná pravidla a zásady ...

Na scénu však přichází Riordanův známý stereotyp. Ahoj jsem chlapec, který je něčím zvláštní, a jednoho dne zjistím, že jsem napůl člověk, napůl bůh. Pokud každá autorova série bude začínat takhle, patrně to za nějakou dobu již nebude stačit. Stereotyp však pokračuje a drží se až do samotného závěru knihy. Jako byste četli Percyho Jacksona, ale s jinými postavami, jinou mytologií a v jiném prostředí. Pro čtenáře, kterému je série věkově určena to však až tak velký problém není. Náročnější čtenář to tak ale vnímat nebude.

Akce je pro Riordana naprosto typická. Celá kniha je jí protkaná, příběh proto docela rychle plyne, i když je potřeba si užít i ty poklidnější části, kterých bylo také dost. Samozřejmě nesmí chybět Riordanův, mně velmi blízký humor. Když jsem se poprvé zasmála hláškám Magnuse Chase, uvědomila jsem si, že mi vlastně Riordan docela chyběl. A v konečném důsledku nesmíme zapomenout na poučnost severské mytologie a příval nových informací.

********

Pokud jste si však mysleli, že jsme se v nové sérii řecké mytologie zbavili, mýlíte se. Říká vám něco příjmení Chase? Pokud ano, jistě víte, kde Riordan navázal a jaké postavy se do příběhu místy zapletou.

Magnus Chase je od základů sympatický hrdina, který v mnoha ohledech připomíná Percyho Jacksona, s tím rozdílem, že je mnohem starší a jeho otec je norský bůh. Magnus přijímá fakt, že je poloviční bůh docela s klidem, vtipem a humorem. Jak by taky ne, když má skvělé schopnosti, nadání dostávat se do malérů a vždy ví, co v příhodné chvíli říct. Stejně jako Percy, i Magnus má přátelé, kteří ho na své pouti provází, elfa a trpaslíka - prostě typické společníky.

A co chybí? Samozřejmě, že dívka. Sam se jeví jako nedostupná, silná a rozhodná. Je dcerou Lokiho, lstivého boha, proto to nemá zrovna jednoduché, stejně tak i její rodinné vazby. Vztah s Magnusem se udržuje na kamarádské až přátelské úrovni. No, necháme se překvapit.

********

Rick Riordan svojí novou knihou nepřekvapil. Nečekejte něco nového, kromě severské mytologie, protože příběh kopíruje kostru všech Riordanových příběhů, což je velká škoda. Pořád tak nějak čekám, s čím novým Rick přijde.
Knihu doporučuji především věkové kategorii, pro kterou je určena, ale také jako odpočinkovou četbu pro všechny ostatní.

Komentáře (0)

kniha Prastarý meč recenze