Neustálá chuť na zmrzlinu zaručena!

recenze

Zmrzlinová královna (2015) / Adris
Neustálá chuť na zmrzlinu zaručena!
Vypravěčkou knihy je pětasedmdesátiletá Lillian Dunkleová, dřívě Malka Trejnovská, žena, která vybudovala zmrzlinové impérum. Ale neměla to zdaleka lehké.

Vše začíná v Rusku, kde Malčina matka s otcem vymyslí plán, jak utéct před bídou a kozáky do Jižní Afriky za příbuzenstvem. Malce zašijí do kabátu celé rodinné jmění a schovaní ve voze převážejícím zeleninu dojedou až do Hamburku, kde si koupí lístky na cestu. Avšak před naloděním matka a Malčiny sestry onemocní zánětem spojivek a tak se musí několik dní léčit v karanténě. Mezitím otec s Malkou prochází městem, prohlíží si výlohy a diskutují s ostatními muži u karet. Všichni lidé okolo básní o Americe, zemi zaslíbené kde jsou " zářící věže, které sahají až do nebe ", " na náměstích stojí kašny, z kterých se každý může napít, a neteče z nich voda, ale mlíko! "
Nakonec otec Malky neodolá a vymění lístky z Jižní Afriky na lístky do Ameriky.

Brzy však celá rodina zjistí, že to všechno byly jen lži. Je zajímavé sledovat, jaká byla vlastně skutečnost.

,, Když slyším směšné báchorky o chudých, ale šťastných přistěhovaleckých rodinách, co si svorně založili hadrářství, z kterého se brzy stalo krejčovství a potom špičkový módní závod, musím se smát."

,, Ulice byly dlážděné kočičími hlavami nebo vyasfaltované, domy z cihel, schody a požární schodiště ze železa, střechy natřené dehtem a stropy z lisovaného plechu. Nerostly tam žádné stromy, od řeky nefoukalo a před sluncem se člověk neměl kam schovat."

Jednoho dne se otec Malky pohřešuje a rodina si prochází peklem. Nejsou peníze na jídlo, k obědu mají například jen jedno vejce a jelikož má Malka ještě tři sestry, je nucena si i ve svých pěti letech shánět práci.

,, Příští týden půjdete do práce. Všechny. Kdo nebude vydělávat, nebude jíst."

Tatínek se neobjevuje a tak matka pošle Malku se sestrou Florou otce hledat. Když Malka přebíhá přes vozovku, porazí ji kůň. Probírá se až v nemocnici.

Dále můžeme sledovat osud Malky, ze které se časem stane velmi úspěšná žena ale za jakou cenu? Věřte, že bude muset hodně zaplatit a tím nemyslím jen peníze.

Kniha je úžasně napsaná, autorka spolupracovala s mnoha lidmi z branže a dokonce si sama vyzkoušela dělat a prodávat zmrzlinu. Dodává to knize na autentičnosti. 
V příběhu se setkáme s židovstvím, křesťanstvím, komunismem, první i druhou světovou válkou i nerovnoprávností žen.
Vyprávění je okořeněno italštinou, hebrejštinou a nejspíše i ruštinou. 

Zajímá vás jaké byly podmínky přistěhovalců v Americe roku 1913? Jak dokázala ruská sirota vybudovat nejoblíbenější značku zmrzliny úplně z ničeho? A z čistě povrchní stránky - jak si dokáže chromá, ošklivě vyhlížející žena s dravou náturou najít muže a založit rodinu?

Nahlédneme také pod pokličku showbusinessu :) .
Myslím, že by tento román neměl uniknout vaší pozornosti!

Komentáře (0)

kniha Zmrzlinová královna recenze