Nemůžeš za mě

recenze

Hlava plná přízraků (2016) 3 z 5 / Jack333
Hlava plná přízraků

S podobnými knihami se poslední dobou roztrhl snad pytel. Rádoby hororový příběh, který je vyprávěn retrospektivně, kdy je vlastně v celku jasné, jaký konec to má, protože to vypráví osoba, která to přežila.

Škoda jen, že jsem z toho byl dosti zklamán. Ze začátku to nabíralo pěkné grády, neboť jsem se do příběhu zaplul hned. Vždyť prostředí je líbivé – Nová Anglie a rodinný dům, ve kterém se vše odehrává. Příjemná rodina, ke které přilnete, i když do mysli Marjorie se skoro vůbec nedostanete.

A v tom tkví ten hlavní problém. Slyšíme totiž všechny zážitky z pohledu její sestry Merry. Nemáme tam tak určitý srovnání, které by tomu dodalo ještě větší dávku pochybností a strachu, jež dílo mělo nejspíš vyvolat. Nejen pro mě hororový král mezi spisovateli o knize dle obalu řekl, že se bál až k smrti; to u mě nedorazilo.

Ano, některé pasáže v zajímavě podaných chvílích byly strašidelné, ale jinak to vyšumělo někam do pozadí. Přitom to líčení událostí nebylo špatné, ale chyběla mi tam emoce, která by mě strhla sebou. Čekal jsem hold od vymítání a posedlosti něčím nadpřirozeným mnohem, ale mnohem více. A pak pro mě nemilé zpracování blogu o té tragédii, která se dostala i do záře reflektorů, což vše ještě více narušilo.

Po čtyřech jsem lezla po chodbě k Marjoriinu pokoji a na dlaně a kolena se mi lepila špína a prach z dřevěné podlahy, kterou už celé týdny nikdo nezametl.
Bušení ustalo. Marjorie ještě stále hystericky vřískala, ale uklidnila se aspoň natolik, že jsem rozuměla, co kdo říká.
Marjorie ječela: „Vyžeňte mi je z hlavy!“
Táta: „To bude dobrý. To – to byl jenom zlý sen.“
„Jsou hrozně starý. Nenechají mě spát. Jsou tam furt.“

Hodně mi to připomnělo nejnovější řadu seriálu American horror story – rodinný dům, tragédie, reality show – a taky mě popravdě nechytla tak jako předchozí řady. Zde u Hlavy plné přízraků to bylo markantnější. Spisovatel Paul Tremblay nedokázal využít svých dobrých schopností, které opravdu má, jako bohatou slovní zásobu a vkusné hrdinky, aby navodil stálou atmosféru hrůzy a obav. Nevrátím se bohužel k tomuto dílu. Snad se někomu ale přesto bude líbit.