Nebezpečí je těžké odolat

recenze

Černý led (2015) 5 z 5 / Maragad
Černý led

Becca Fitzpatricková je autorka, která se proslavila hlavně svou sérií o Noře Greyové, kde jeden z hlavních hrdinů byl tajemný, drzý a sexy padlý anděl Patch Cipriano. Jistě se nenajde čtenářka, jež by se do Patche nezamilovala. Ovšem tentokrát se autorka pustila na tenký led, a ačkoliv se stále drží v ranku young adult, fantasy žánr vyměnila za thriller. Uspěje se svou novou knihou Černý led stejně jako s Norou Greyouvou, anebo se má pro příště držet jen v rámci fantasy?

Britt Pfeifferová byla vždycky tou dívkou, která je křehká a starosti nechávala na ostatních. Ať už to byl otec, starší bratr Ian anebo později Calvin, bratr její nejlepší kamarádky Korbie, do kterého se zamilovala. Jenže Calvin odešel studovat na Stanford a Britt ještě před tím opustil. Ale ona si ještě pořád na Calvina myslí, a tak se rozhodne, že mu ukáže, že je jiná. Místo na Havaj pojedou s Korbie do jejich Letoviska a ona ji provede zrádným teutonským průsmykem.

Nebo to si aspoň myslela do doby, než spolu s Korbie uvízly na cestě a jejich záchrana je v nedohlednu. Musí najít pomoc nebo umrznou. Naštěstí nedaleko narazí na osamělou chatu a v ní naleznou dva celkem sympatické majitele, ze kterých se ale již brzy vyklubou únosci a Brittinou jedinou šancí na přežití je, že je oba provede teutonským průsmykem. Jenže to nebude tak jednoduché, protože nepřestává sněžit a venku se pohybují vyhladovělá zvířata. Smrt umrznutím ještě nemusí být tou nejhorší.

Slyšela jsem, že když jsou lidé blízko smrti, před očima jim proběhnou vzpomínky. Zatímco jsem čekala, jaký osud mi Mason se Shaunem připraví, moje mysl přinesla vzpomínky na Calvina, který, jak jsem zoufale doufala, nás právě teď hledal. ~str. 109~

Becca Fitzpatricková se narodila 3. února 1979 a čtenářsky ji odkojily Nancy Drew a Trixie Belden. Ve svých osmi letech poprvé zhlédla Honbu za diamantem, a rozhodla se, že se stane spisovatelkou, protože jí tahle profese učarovala. Sama sebe viděla, jak pobíhá v kolumbijské džungli a záda jí hrdinsky kryje Michael Douglas. A možná i díky tomu byla její hlavní hrdinka ze ságy Nora Greyová tak nesamostatná a kůži ji pokaždé musel zachraňovat jeden padlý anděl.

Málokdy se stane, že autor, který má úspěch v jednom žánru, dokáže sepsat něco opravdu dobrého i v jiném žánru. Ale u Beccy Fitzpatrickové se to povedlo. Černý led je opravdu povedený thriller a kromě jedné přeslazené části ke konci, byste neřekli, že tuto knihu a Zavrženého sepsal stejný autor. Je to jako nebe a dudy. V knize Černý led na čtenáře čeká neustálé napětí, boj o holý život a hlavně nepředvídatelná zápletka plná zvratů.

Hlavní postavy jsou výborně vykreslené a o většině z nich do poslední chvíle netušíte, co si máte myslet. Hlavní hrdinka prochází vývojem, kdy se z křehké panenky stává ostřílená horalka a i přes okolnosti je se sebou konečně spokojená a je na sebe právem pyšná. Už se nespoléhá jen na pomoc ostatních a ví, že si pomůže jedině sama. Mason je tajemný, ale je to přítel nebo nepřítel? A jak to dopadne s Calvinem, kterého celý jeho život otec týral? Calvin mu nikdy nebyl dost dobrý, ne tak jako rozmazlená Korbie. Jenže ona je dívka a u těch se chyby tolerují.

Počátek knihy je lehce zmatený, ale Becca Fitzpatricková postupně odhaluje minulost hlavních postav, a jak vše vyplouvá na povrch, nejen že se v ději čtenář lépe orientuje, ale také pomalu začíná odhalovat hlavní zápletku, která je opravdu šokující. Jak už si čtenáři na styl psaní autorky zvykli, i tentokrát je příběh psán velmi čtivě a knihu nejspíš neodložíte, dokud nedočtete poslední stránku. A předem vám říkám, že vás nejednou zamrazí. Protože Černý led působí velmi reálně a já jsem ráda, že nejezdím na hory.

Černý led doporučuji všem věkovým kategoriím, protože ačkoliv je řazen mezi knihy pro mládež, věřím, že si spousty čtenářů jistě dokáže najít i mezi dospělými. Tentokrát totiž nejde o žádné „love story“, ale opravdu o boj hlavních hrdinů se sebou samými, s přírodou a s osudem.

Černý led Černý led Becca Fitzpatrick

Někdy je nebezpečí sotva patrné – až dokud není pozdě. Britt Pfeifferová se připravovala na výlet do Tetonských hor, ale nečekala, že se k ní bude chtít přidat její bývalý přítel Calvin, který ji stále pronásleduje v myšlenkách. ... více