Na želanie kráľa. Vychutnajte si historickú romancu

recenze

Na želanie kráľa (2020) / Lucia007
Na želanie kráľa

Kristína Brestenská si už ako 8-9 ročná s kamoškami založili spisovateľský klub a keď jej v roku 2018 vyšiel prvý historický román Grófov syn, bola to bomba. Veľký úspech u čitateliek a tak nasledovali knihy Ochranca, Strážca nevinnosti a V rukách nepriateľa.

Teraz jej vyšla piata historická romanca s názvom Na želanie kráľa, v ktorej nás zavedie do Edinburghu, sídla škótskeho kráľa Jakuba. A pozadí historických udalostí rozohrala ľúbostný príbeh s dobrodružnou zápletkou. „Priznávam, že je to jediný môj príbeh, pri písaní ktorého som si naozaj poplakala...epilóg preplačem skoro vždy a celý :-)“ usmieva sa Kristína.

Píše sa rok 1503 a pred hradom Dalkeith sa zhromaždili davy škótskych šľachticov, aby privítali sprievod Margaréty Tudorovej, ktorá prichádza ako symbol krehkého mieru medzi Škótskom a Anglickom.

Kirsteen MacLeodová z ostrova Skye víta budúcu škótsku kráľovnú spolu so svojím otcom Normanom a bratom Alexandrom. O pár dní dostane pozvanie od kráľa Jakuba, aby s kráľovským sprievodom odišla do Edinburghu a stala sa dvornou dámou a spoločníčkou mladučkej Margaréty.

Samozrejme, kráľovo želanie je pre Kirsteen poctou, rozkazom i ťažkou skúškou zároveň. Na dvore voľných mravov bojujú o jej priazeň viacerí šľachtici, no krátko po príchode jej začnú chodiť listy od muža, ktorý tají svoje meno a varuje ju pred nebezpečenstvom.

Kirsteen je zmätená a vystrašená, taká čistá duša, ktorá hľadá úprimné priateľstvo a skutočnú lásku. Ale keď sa o ňu napokon začne zaujímať sám kráľ, prestáva mať svoj osud vo vlastných rukách.

Ako priznala autorka Kristína Brestenská, práve Kirsteen spolu s Elisabeth z knihy Ochranca jej najviac prirástli k srdcu. Postavu hlavného mužského hrdinu odtajní až niekedy v polovici knihy a nájdete v nej nie jeden, ale hneď dva ľúbostné príbehy. Jeden skutočný a jeden vymyslený... „Jednou z najdôležitejších vedľajších postáv je kráľ Jakub, čo bolo pre mňa veľkou výzvou. Ale nesmierne som si užívala, keď som z neho vytvárala bytosť z mäsa a kostí :-),“ dodáva autorka.

Barbara182
19.12.2020

Knihy Kristíny Bresrenské jsem objevila díky Databázi knih a její nejnovější počin samozřejmě nemůžu vynechat :-) V českých e-shopech se kniha objevila s menším zpožděním, takže pod stromeček už to nestihla, ale určitě si ji nenechám ujít. Díky za milé přiblížení, na co se můžu těšit :-)