Milenec

recenze

Milenec (2024) 4 z 5 / bookbug_cz
Milenec

S tímto románem jsem strávila asi tři týdny. Nejdelší vztah s knihou, který ovlivnil nejen mě, ale i to, jak nahlížím na svět jako tichý pozorovatel. Milostný příběh dvou lidí se odehrává na pozadí izralsko-palestinského konfliktu. Fascinovalo mě to, bolelo a přeneslo do zcela absurdního vesmíru.

Allison přijíždí do Izraele studovat a touží po dobrodružství. Kromě zdokonalování moderní hebrejštiny by ráda nalezla sama sebe. Svou vnitřní identitu, která byla do jisté míry roztříštěna.
Jednoho dne při cestě autobusem potkává o osm let mladšího vojáka a vznikne mezi nimi nevyřčené pouto. S Ejalem navázali vztah v nepříliš dobré době, jako voják se účastnil invaze do Gazy, kde je to postupem času čím dál víc složitější. To neustálé loučení, strach a nevědomost…Co musí zažívat rodina žijící v zemi zmítané válečným konfliktem? Jak moc válka ovlivňuje jejich sounáležitost a lásku jednoho k druhému?

Tahle kniha vám romantiku představí tím nejtíživějším způsobem, rozpůlí vás a asi tak úplně neslepí. A to i přesto, že my čtenáři, hned z prvních stran textu víme, že Allison na svého vojáka vzpomíná. Že je teď sama vdanou paní, čeká dítě a žije v zemi, která pro ni kdysi byla nedostižně cizí. Čtenář se zákonitě musí ptát – co se tam sakra stalo??

Nedílnou součástí je ale i samotný příběh Izraele. Státu, ve kterém dodnes žijí lidé v podivném strachu, jsou součástí válečného konfliktu, který je ovlivňuje denně v běžných činnostech, které jsou pro nás tady naprosto normální. Pokud vás zajímá židovská kultura, budete spokojeni. Allison skrze své myšlenky hovoří často o vývoji jazyka, významu různých slov, rčení…do toho často vypráví historii národa, zvyklosti a tradice, které fascinují i ji a touží po tom být jejich součástí.

V tomto knižním kousku naleznete příběh nejen dvou mladých lidí, ale i příběh země, která krvácí, i když si po těch dlouhých letech musíte klást otázku, zda má krev vůbec z čeho brát.

Milenec Milenec Rebecca Sacks

Milostný příběh dospělé Kanaďanky a mladičkého vojáka odkrývá na pozadí nečekané invaze izraelské armády do Gazy palčivé otázky ohledně vlastní identity. Allison, která do Izraele přijíždí studovat, se zamiluje do země, exotického... více