Lone Wolf - gamebook

recenze

Útok ze tmy (1992) / Terien
Útok ze tmy

Nedávno jsem si vzpomněl na tuto knižní herní sérii a ačkoliv jsem ji neotevřel alespoň 15 let, myslím že bych mohl zkusit napsat celkem zasvěcenou recenzi.

Příběh se odehrává ve smyšleném vesmíru Aonu, na planetě Magnamund kde se bohové dobra Ishir a Kai s bohem zla Naarem unaveni svou věčnou válkou, rozhodli vyřešit otázku své konečné dominance, pomocí válčení svých stoupenců.
Za zlo bojují především Temní páni se svou armádou temnot usídlení v Darklandu, za dobro lidé, hlavně národ Sommlendingů jejich nejbližších sousedů.
Hlavní hrdina Lone Wolf je poslední bojovník řádu Kai, který náhodou přežil překvapivý útok Temných pánů. Rytíři Kai byli hlavní esem Sommlendingů ve válce - nejvíc talentovaní jedinci speciálně cvičení v bojových, duševních dovednostech a i třeba léčivé magii.
Náš hrdina/čtenář v průběhu dobrodružstvích musí získat podporu, vycvičit se a pokusit se postavit silám zla.

Je to sice vykradený Tolkien např: Giaci(skřeti), Vordaci(Nazgûlové), Darkland(Mordor) atd...a proti nim lidé s rytíři Jedi(pardon Kai) ale celkem to funguje. Příběh je velmi akční a velice čtivý.

Gamebook je to propracovaný, hráč si na začátku dobrodružství vybírá schopnosti které mu přijdou nejdůležitější a může je pak v průběhu výpravy používat. Využívá různého vybavení,zbraně, musí se starat o jídlo a bojuje s rozličnými nepřáteli. A hlavně musí přežít.
Sledování stavu životů hrdiny a neustálé přepisování hodnotím jako lehce otravné. Doporučuji pořídit 10 stěnou kostku. (Jinak zapichování tužky do TABULKY NÁHODY není prostě ono a nepřijde mi to poctivě náhodné.)
V dnešní době by to ideální číst na tabletu/mobilu kdy na o takové věci by se starala sama aplikace a čtenář se mohl soustředit více na děj. (Což jak se zdá, nějaká elektronická verze existuje, ale tu jsem nehrál a tedy nemůžu hodnotit .)

Česky vyšlo 15 knih(anglicky má vyjít letos už 30 díl), jen tady na DATABÁZI KNIH jsou zbytečně hloupě rozděleny do sérií Kai,Magnakai a Grandmaster Kai. Prosté číslování za sebou by bylo přehlednější, knihy ač z jiných sérií na sebe navazují. Lone Wolf používá víceméně stejných dovedností, jen silnějších a potkává mocnější nepřátele.

Hodnotím celou(českou) herní sérii jako velice povedenou, strávil jsem u ní desítky hodin a knihy znal celé nazpaměť. Dnes sice technologie pokročila a tak většina raději zasedne k PC či konzoli(včetně mě), ale i tak si myslím že dnes má gamebook co nabídnout, přeci jen lidská představivost má nejlepší grafiku:). Třeba se k této sérii někdy zase vrátím.
Dávám 85%.
(I když připouštím že za mne mluví dost nostalgie, ale snad mi to odpustíte. Vy ostatní tak 70%.)

Terien 28.5.2016