Liečivé čítanie

recenze

Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia (2021) 5 z 5 / gajdoska
Som skvelé dieťa – 7 pilierov detského sebavedomia

O deťoch pochybujúcich o svojom sebavedomí ja niečo viem. Dve malé bábätká na jednu mamu nemajú dosť pozornosti, musia občas počkať, kým mama obslúži toho druhého a neustále sa porovnávajú. U mňa sa do toho pridala aj pôrodná trauma a mala som hodne plačlivé bábätká. Preto som vďačná za úžasnú knihu Som skvelé dieťa - 7 pilierov detského sebavedomia od Michaely Ray.
Budovanie sebavedomia sme doma podporovali pri rôznych činnostiach, snažili sme sa vždy o rešpektujúci prístup a táto kniha nám prišla vhod, lebo pekne zhrnula niekoľko tém dokopy. Príbeh je o rodine zajačikov, od počatia až po prvé osamostatňovanie sa. Kniha spája rozprávku s poznatkami z neurovedy a osobný rozvoj. Všetci sa snažíme byť čo najlepšími rodičmi, ale napriek tomu môžu mať naše deti pochybnosti o našej láske. Detská kniha je výborný komunikačný nástroj a inšpirácia na debatu. Moje deti si ju radi čítajú a pri každom prečítaní sa diskusia mení, idú viac do hĺbky so svojimi otázkami.
7 častí, teda 7 pilierov sebavedomia začínajú pri presvedčení, že deti sú chcené. Druhá časť sa venuje presvedčeniu, že dieťa do rodiny patrí. Tretí pilier je istota, že je dieťa ľúbené a hodné lásky. Štvrtá časť buduje istotu bezpečia, piata vedomie rovnocennosti, šiesta vedomie výnimočnosti a posledná vlastnú hodnotu a sebadôveru.
Mám veľmi rada praktické knihy a preto sa mi páčia motívy na rozhovor rodičov a s deťmi na konci každej kapitoly. Oceňujem aj afirmácie ku každému pilieru, ktoré zhrnú základnú myšlienku a pomáhajú malým čitateľom posilniť si pocity prijatia a lásky.
Žijeme aktuálne vo veľmi chaotickej dobe plnej strachu a neistoty a my sami dospelí občas pochybujeme, či toto zvládneme a čo ešte nás ďalšie roky čaká. Čo asi musia prežívať naše deti, ktoré veľkému svetu nerozumejú, za to dokážu ako huby absorbovať všetky naše emócie? A preto je fajn večer si doma spoločne prečítať túto detskú knihu a prežívať vďačnosť za našu oázu pokoja uprostred rozbúreného sveta.