Láska která nekončí.

recenze

Eleanor & Park (2014) 4 z 5 / klarinka9974
Eleanor & Park

Eleanor je ve městě nová a nikdy si nepřipadala osamělejší. Ve svém bláznivém oblečení, s bujnými zrzavými vlasy a chaotickým rodinným životem by nemohla vyčnívat víc, ani kdyby se snažila. A pak se ve školním autobuse posadí vedle Parka. Ten je tichý, ostražitý a-v Eleanořiných očích- neuvěřitelně nad věcí. Což je dáno hlavně tím, že podle Parka je nelepší způsob, jak přežít školní léta, důkladně propracovaná nenápadnost. Pomalu, postupně, pomocí komiksů, nahrávek a pozdních večerních rozhovorů, se Eleanor s Parkem jeden do druhého zamilují. Tak jak člověka potká první láska, když je mu šestnáct, nemá co ztratit a může ztratit úplně všechno. Příběh Eleanor a Park se odehrává v průběhu jednoho školního roku v roce 1986 a je smutný, šokující a hluboce pravdivý- příběh, který vezme za srdce každého, kdo nikdy nezapomněl na svou první lásku.

Kniha začíná neoblíbenou Eleanor, kterou nikdo nechce pustit sednout v autobuse. Ale když na ní řidič začne pokřikovat at si sedne, Park ji uvolní místo a ona se posadí vedně něho. Nemluví spolu a ani po tom netouží. Eleanor se přistěhovala a bydlí v malém depresivním domě se svou mámou, Richiem a 4 sourozenci. Jsou tam natěsnané jako sardinky. Když spolu každý den jezdily v autobuse, Park si četl své komiksy a Eleanor nenápadně nahlížela a četla taky. Park si to uvědomoval a vždycky počkal než i ona dočte stránku. Jednou ji bez mluvení nechal na jejím místě v autobuse štos s komiksy, ona si je bez mluvení vzala a schovala. Doma si je četla a dávala na ně takový pozor, aby se nezničily. Poprvé na ni v autobuse promluvil. Její máma je svým manželem napadáná a všichni děti se při takové situaci bojí a celý se klepou aby na ně taky nedošlo a nedostaly. S Parkem se začne Eleanor více bavit, až oba dva přijdou na to, že jsou do sebe zamilovaní. Scházejí se potajmu aby je nikdo neviděl. Pak to ale dávají znát že spolu chodí. Když ji jeden den v autobuse bude jeho kámoš Cal, nadávat Eleanor, Park se naštve a napadne ho. Sám ale skončí s modřinami na obličeji a dva dny zákazu do školy.
Kniha je o tom jak se z neoblíbené 16náctileté holky Eleanor, stane pro někoho oblíbená, krásná a milovná. Poznává Parkovu rodinu, jeho koníčky, oblíbenou hudbu ale i jeho nejlepší komiksy. Začínají spolu trávit více času. Ona chodí na potajmu k němu a doma tvrdí že chodí ke své kamarádce Tině. U Parka si ji oblíbí, zvou ji na večeři, Parkova maminka na ni dělá pokusy s kosmetikou Avon a čím dál víc se sbližují s Parkem. Nakonec se na všechno přijde, její nevlastní táta ji hledá a nejspíš ji chce strašně ublížit a proto odjíždí za svojí tetou a strejdou. Nakonec u nich zůstává, ani jeden dopis od Parka neotevře. Začne chodit do nové školy, pojede na tábor. Jednou po delší době pošle Parkovi pohled.

Jak hodnotit tuto knihu. Dočetla jsme ji, nějak moc mě neoslovila ale každý má svůj názor a každému se líbí něco jiného. Pro mě kniha o pubertální mládeži která se neumí chovat a posmívá se všemu co je o trošku silnější a ošklivější. Celkem výstižná dnešní doba. Jenže každý je takový jaký je a ani Eleanor se nesnaží být oblíbená, chce jen chodit do školy a být s Parkem. Chování jejího nevlastního otce se mi příčilo. Nesnáším násilí a v podání této knížky to bylo ošklivé, už jen psaní sprostých slov. Od začátku mi její nevlastní táta lezl krkem. Ale jinak kina nebyla nejhorší ale ani nejlepší.

ciniminisek
18.03.2015

Škoda, že jsi napsala celý děj...od začátku až do konce, ale minimum tvého názoru.