Tato recenze byla smazána.

Krvavý rasismus

recenze

Rudá královna (2015) 4 z 5 / tynkaiscrazy
Rudá královna

Mare Borrowová je normální Rudá dívka - sužovány hladem, strachem o své bratry vojáky a nadvládou mocných Stříbrných. Vše ale nabere jiný směr, když se shodou zvláštních okolností dostane dostane do paláce, kde shodou dalších daleko zvláštnějších okolnistí zjistí, že není tou obyčejnou Rudou dívkou, za kterou se doposud pokládala.

Všichni Rudí jsou pravidelně utlačováni a dostává se jim téměř nepřetržitého přesvědčování o jejich bezmoci a podřadnosti. Naopak strana Stříbrných je ztělesněním moci, majestátnosti a do nebe volající nadutosti.

Co se nápadu týče - paráda. Dobře, nebudeme zastírat, že to občas vážně smrdělo Selekcí a Hunger games, ale je nutné říci, že autorka vnesla do díla tolik svého, aby mohla říct, že se pouze inspirovala.

Je tady ale spousta věcí, co se mi tolik nelíbilo. Dovolte mi proto, prosím, stručný výpis:

- opakování slov: jako vážně, s tímhle normálné problém nemám. Ale šíleně mě štvalo, když jsem přečetla za sebou pět vět a z toho tři začínaly na 'když'. To nemá Victoria Aveyardová trošku větší slovní zásobu? To neumí poskládat větu lépe? Tohle opakování slov mi vážně drásalo nervy. (Další zářný příklad je, že v jedné části knihy na sebe navazovaly tři věty, ve kterých bylo nejmíň čtyřikrát použito slovo 'všichni'.)

-překlepy: s tímhle jsem se ve knihách párkrát setkala, ale nikdy v takovém množství. Co kapitola, to aspoň dva překlepy. Ze začátku mi to bylo fuk, ale když se s ubývajícím počtem stran počet překlepů začal zvyšovat, měla jsem už téměř tiky v oku. Chyby typu vynechané písmenko, zapomenuté dolní uvozovky, místo 'jsem' 'jsme', špatně vyskloňované slovo, dokonce bylo jednou slovíčko já vyměněno za jenž, což mi hlava fakticky nebere. Chápu, že je to chyba vydavatele, nikoli autora, ale bohužel i vydavatel má na výsledku knihy značný podíl.

-Mare: ne že by mi vadila celkově, ale když odjížděla do paláce, vůbec nešteřila sentimentálními větami jako například: zanechávám za sebou celý život, odvádí mě od mého života, můj starý život tohle, můj nový život tamto, už nejsem Mare, jsem Marina, bla bla bla. Bylo toho kvantum a mě to lezlo krkem i ušima.

Tohle jsou ale jen prkotiny, které v poměru k celku nemají moc velkou váhu.
Celkově knihu hodnotím 4 hvězdičkami.

danulika10
26.01.2016

jsem na ni zvědavá, doufám že si ji jednou přečtu