Krvavá tajemství bankovních trezorů ...

recenze

Mrtvý klíč (2016) 5 z 5 / Boboking
Mrtvý klíč

Tajemství skryté dvě desítky let za dveřmi bankovního trezoru není zapomenuto, jen čeká a doslova zahnívá jako krvavá rána, aby zahubilo všechny kolem. To je námětem prvotiny americké autorky D.M. Pulley „Mrtvý klíč“ (orig. The Dead Key), která v roce 2014 vyhrála Amazon Breakthrough Novel Award v kategorii thrillerů.

Cleveland v Ohiu byl v roce 1978 první americké velkoměsto, které vyhlásilo finanční bankrot. To jsou fakta. A na nich postavila autorka příběh, který se odehrává ve dvou časových rovinách – v roce bankrotu 1978, a o dvacet později. Dvě různá období, dvě různé hrdinky. Vše se točí kolem banky, jež držela veškeré finance města. Do ní před jejím krachem nastupuje mladičká Beatrice coby sekretářka manažerů, kteří mají na rukou špínu a snad i krev. Stejně jako oni i Beatrice ale skrývá tajemství, která nesmí vyjít na světlo. Falešné doklady, sociální pojištění, rodný list, to vše díky své tetě, která ji v První clevelandské bance sehnala pomocí tohoto „malého“ podvodu práci.

O dvacet let později v architektonické firmě mladá stavební inženýrka Iris konečně dostane vlastní úkol – zmapovat a zapsat stav mrakodrapu po bývalé První clevelandské bance. Ke svému překvapení zjišťuje, že dvacet let opuštěná budova žije stále svým podivným životem, který se zcela vymyká běžné praxi. Je nejen hlídaná ostrahou čtyřiadvacet hodin denně, ale vše tam vypadá, jakoby ji její zaměstnanci opustili teprve před chvilkou. Ale největší překvapením je fakt, že centrální trezor v podzemí banky je stále funkční a plný nevyzvednutých soukromých bezpečnostních schránek. Za zdmi banky se skrývají i jiná, mnohem hrůznější tajemství, která by měla zůstat neobjevena. Jenže zvědavost je zapeklitý parchant a Iris se začíná prokousávat historií banky, která jako pustá jen vypadá. Ale nevyplácí se jí to, protože „krást na hřbitově může probudit staré duchy“.

D. M. Pulley dokonale zkombinovala thriller, detektivku a myslím, že klidně můžeme říci, že to vše s kapkou gotického románu. Na jednu stranu mladé naivní ženy, proti kterým stojí bezcitná bankovní mašinérie, která vlastně nemá žádné hlídače. Obraz chladné úřední banky se ji podařilo změnit téměř v temnou hrůzu jako z pera Stephena Kinga. Tajné a zazděné místnosti, temné tunely vedoucí pod celým městem jako bludiště hrůzy, to výborně okoření už sám o sobě velmi napínavý příběh. A samo přecházení z jedné časové roviny, tedy hrdinky, k druhé, se skvěle doplňuje. Vše bez potoků krve a brutality. Atmosféra narůstající hrůzy z každého dalšího objevu je doslova hmatatelná. Jedno tajemství odkrývá jen další, ještě podivnější. A vrcholem všeho je pak závěr, za který autorce skláním poklonu. Žádné vítězství spravedlnosti a dobra, ale ani zla. To je věčné, stejně jako lidé, kteří nikdy nemají nad hlavou „svatozář“.

Proč tedy hledat něco napínavějšího v tomto pošmurném počasí, když „Mrtvý klíč“ je to nejlepší, po čem sáhnout.

V překladu Kateřiny Kuncové vydalo nakl. Mystery Press na podzim 2016.

Tarrina
27.10.2016

Výborně zpracovaný skutečný příběh a skvělé napětí udržující přecházení z minulosti do současnosti. Skoro se nechce věřit, že kniha je autorčinou prvotinou. Přečetla jsem ji po chvilkách večer za týden a ještě ve mně rezonuje. Patří mezi ty, na které se hned tak nezapomene, zůstává po ní "chuť". Úžasný thriller neúprosně odhalující brutální kupčení s lidskými osudy. Smekám před autorkou!