Krutost nad krutost

recenze

Sklep (2016) 5 z 5 / Jack333
Sklep

Přijít o někoho blízkého násilným způsobem, v člověku vyvolá mnohé pocity, které chtějí prostě ven. A právě ony mohou způsobit něco, co v pozůstalých vyvolá bezprostřední reakci – oplatit vše vrahovi.

Dva muži v jedné místnosti. Jeden líčí druhému svůj krutý příběh o tom, jak se dostal za mříže. Ztratil svého syna a manželku, a tak se pomstil. Vrátil to, co mu bylo odebráno a s čím se nedokázal vyrovnat. Cítí se ale teď lépe? A co když to všechno bylo naprosto jinak?

České detektivní příběhy nemají, co se týče jejich knižních variant, vůbec pořádnou špetku dravosti a autentičnosti. To se ale tentokrát nestalo. Od první chvíle je vidět, že autor čerpá ze svých zkušeností od policie a přidává tomu akčnost, která vůbec není přitažená za vlasy.

Je to čtivé, kapitoly přiměřeně dlouhé, a napínavé. Nenajdete tam skoro vůbec žádnou chvilku, kdyby vás to nudilo. Chvílemi se vám ale přesto může zdát, že postavy – vyšetřující Daniel Kraft a další – jsou vám velmi blízké a možná připomínají i někoho z okolí, a třeba to tak skutečně je. Proto tak trochu z toho dýchá severská krutost.

Martin s Danielem vyskočili z vozu a běželi do budovy nemocnice. Vyběhli po schodišti do druhého patra, proběhli chodbou. Jenže vstup na jednotku intenzivní péče byl uzavřený.
Po třetím zazvonění vyšel lékař.
„Je mi to moc líto. Už se nedalo nic dělat,“ konstatoval a odešel. Řekl to chladně, úředně.
Martin Klimeš se nezmohl na jediné slovo, stál na nemocniční chodbě, zíral před sebe a nemohl se ani pohnout. Odmítal věřit tomu, co se kolem něj dělo. Čekal, kdy se probudí, čekal na nějaké znamení, po němž se ukáže, že je všechno jinak. Jenže znamení nepřicházelo. A když ucítil na rameni ruku Daniela Krafta a uslyšel jeho soustrastná slova, pochopil, že znamení už nepřijde.

Nevěřil jsem, že si tak ten příběh užiji, protože jsem měl a možná ještě mám předsudky vůči modernímu českému krimi. Tentokrát jsem byl příjemně překvapen, jak vše probíhalo, vyvrcholilo a že byla možnost nahlédnout do hlav hlavních postav. Pojďte se bát, nechat se znechutit zkažeností a prožít několik hodin ve fiktivním světě kruté reality převážně severních Čech.