Krteček a Miloš Kratochvíl - (ne)šťastná kombinace?

recenze

Krtek má radost (2012) 3 z 5 / buccaneerka
Krtek má radost

Pročetla jsem s dcerou několik knih "Krtek a...", které jsme si přinesly z knihovny. Původně jsem chtěla knihy koupit, ale jsem šťastná, že jsem tak neučinila, protože bych teď nad nimi seděla nešťastná a zklamaná.

Celkově mě tato krátká leporela nenadchla, ale nečekala jsem od nich moc. Je jasné, že jsou to ilustrace vytržené z jiných kontextů a verše k nim jsou psány na zakázku. Ovšem kvalita jednotlivých dílů se velmi liší.
Zde se jedná o ne příliš šťastné spojení krtečka pro malé a Kratochvílových veršů pro starší.

Pokud prohlížíte knihu s dítětem a chcete mu číst verše, nic moc z nich mít nebude. Posuďte sami:
Myšku trápí příušnice.
"Chytla jsem je od zajíce,"
šeptá, když ji Krtek léčí.
"Má snad někdo uši větší?!"

Ano, má to nápad. Zajícovy uši - kdo jiný by měl mít teda příušnice, ale rodič čte krtečka většinou s dětmi kolem 1-2 let. Takže takováto úroveň veršů je pro tuto skupinu předčtenářů zbytečná - neporozumí jí a úplně jí stačí obrázky.
A děti, které by si verše přečetly samy a pochopily, ty už krtečka číst nebudou.

Tady navíc ani nesedí název "Krtek má radost", když jednotlivé stránky nabízejí otázky: Koho se Krtek bojí? O koho se Krtek stará? Komu dal Krtek za vyučenou? Co Krtka zlobí? Koho Krtek poslouchá? - o radosti jsou tam 3 stránky, což není ani polovina.