Když ožije král Artuš

recenze

Mýtonoši (2021) / BlogKnihotání
Když ožije král Artuš
Šestnáctiletá Bree hledá po smrti své matky útočiště, kam by se mohla před bolestí ukrýt. Jedním takovým místem je rezidenční program na Severokarolínské univerzitě, do kterého se přihlásila spolu se svojí nejlepší kamarádkou. Jenže jednoho dne se Bree stane svědkem útoku démona a dozví se o tajemném studentském spolku, který v kampusu sídlí. Jeden z nejmocnějších členů spolku se Bree pokusí vymazat vzpomínky na tento hrůzný zážitek, ale ukáže se, že ona je vůči jeho kouzlům imunní. Zároveň se tím u Bree projeví její vlastní magické schopnosti. Začne se před ní otevírat zbrusu nový magický svět. Čím hlouběji Bree proniká do tohoto světa a seznamuje se s jeho členy, tím více se sama sebe začíná ptát, zda byla smrt její matky nehoda.
Možná se vám teď zdá, že jste někde něco podobného viděli/ četli, ale věřte, že opak je pravdou. I já jsem se nechala ze začátku zmást a myslela jsem si, že tohle bude další tuctová YA urban fantasy. Hlavně ten nápad univerzity a tajemného spolku mi ze začátku hodně připomínal „Devátý spolek“ od Leigh Bardugo. Ovšem mohu potvrdit, že to bylo jen mylné zdání, knihy nejsou podobné ani trochu.
Po první straně jsem měla strach, že příběh bude velmi předvídatelný, což se naštěstí nestalo. Bohužel já se s takovým problémem setkávám poměrně často, jelikož už mám nějaké ty YA fantasy načtené. Ještě jsem nezmínila, že ten magický svět vychází z artušovských legend, který autorka výborně zpracovala a zakomponovala do dnešního světa. A čím dál jsem četla tím více se to zamotávalo a komplikovalo.
Chtěla bych podotknout, že délky knihy se nemusíte vůbec bát, přestože kniha má necelých 600 stran. Příběh je nabitý akcí, vše neskutečně ubíhá a na konci knihy si budete přát, aby ta kniha těch stran měla mnohem více. Autorka drží svižné tempo celou dobu, je tam plno akce, zvratů, a i nějaké ta romantika se tam sem tam objeví.
Posledních 100 stran jsem četla se zatajeným dechem, stalo se tam toho hrozně moc, objevily se tam zvraty, které jsem nečekala. Troufám si říct, že těchto několik stran posunuly knihu ještě výš a já si tuhle jízdu užila na maximum. Konec je ovšem otevřený, takže si budu muset nějakou tu dobu na pokračování počkat.
Na knize si i velice cením toho, že ukazuje, čím vším si člověk musí projít při náhlé ztrátě blízké osoby. Jak se s tím musí Bree vyrovnat, i když to je jedna z nejtěžších věcí vůbec. Je to tu opravdu bravurně zpracované a nejspíše tomu napomáhá i fakt, že autorka si tímhle sama musela projít. Příběh také ukazuje, jaké je to být Afroameričankou mezi skoro samými bělochy, že ne vždy je to příjemné, a ne vždy jsou k ní všichni milí. Někteří si holt nějakou tu uštěpačnou poznámku neodpustí. Ale Bree je neskutečně silná hrdinka a díky ní je silný i tento příběh.
Nejspíš jste si všimli, že na knihu pěji jen samou chválu, ale já jí nemám prakticky, co vytknout. Příběh je originální, navzdory tomu, že je to urban fantasy, jsou tam zakomponované aktuální a důležitá témata. Jediné, co tam možná malinko pokulhávalo byla ta romantická linka, ze začátku jsem tomu totiž moc nevěřila, ale postupně jsem si zvykla, a pak už mi tam i docela seděla.
Jsem si jistá, že se ke knize v budoucnu vrátím. Zamilovala jsem si totiž ten svět, příběh, ty postavy a hlavně Selwyna (až budete knihu číst, tak určitě pochopíte). Pro mě je to jedna z nejlepších knih, které jsem letos četla.

Za poskytnutí elektronické reading copy v rámci spolupráce děkuji Humbook blogerům a Marky (Endlessbibliophile).

Komentáře (1)

kniha Mýtonoši recenze

kopeceli
14.11.2021

Všechny recenze na tuto knihu jsou kladné, ba víc než kladné, přímo oslavné. Zvědavost je probuzená! Teď jen dočkat, až bude na pultech obchodů.