KDYŽ JSOU DRACI POSLEDNÍ NADĚJÍ…

recenze

Cesta k moři (2017) / Matob
Cesta k moři

Jan Bodrov je literární „buldok“. Vzal si do hlavy, že napíše knihu a nabídne ji čtenářům. Stálo to kopu energie, úsilí i času, než vznikl první díl trilogie Hledání dračí země s podtitulem Cesta k moři. A aby toho nebylo málo, knihu vydal samonákladem! Troufnu si však trvdit, že risk se vyplatil, a výsledkem je kniha, která může konkurovat mnohým slavným fantasy eposům.

Poslední jiskra naděje


Celá Prvozem je zmítána válkou. Temný pán Tajron a jeho hordy táhnou krajem a dobývají vesnice a města. Jedním z posledních útočišť lidské rasy se stává pevnost Aman Krias, kterou je třeba ubránit za každou cenu. V temných časech zbývá poslední mihotavá jiskra naděje – prastaré proroctví slibující návrat draků, kteří jako jediní mohou zvrátit poměr sil ve prospěch lidí. A jak už tomu v neradostných časech bývá, najde se pár, tedy přesněji sedm, hrdinů, kteří se odhodlají pokusit se dračí zem najít a přivést draky zpět. Tím začíná putování plné nástrah a fantastických dobrodružství. Hrdinové vedení mocným druidem Durmanem si budou muset sáhnout na dno svých sil, a mnohdy se ocitnou na pokraji smrti.

Na čtenáře čeká putování podobající se výpravě hrdinů J. R. R. Tolkiena. Je tedy jasné, že se jedná o klasickou high fantasy plnou vznešených skutků, působivých ukázek magie a epických soubojů, ať již muže proti muži nebo rovnou celých armád. Zásadní rozdíl oproti většině jiných fantasy eposů je, že si autor vystačí pouze s humanoidními bytostmi (lidmi a temnými Mariaky) – trpaslíky nebo elfy budete hledat marně, rozprchli se bojovat do jiných knih.

K tomu je třeba přidat i pár zajímavých nápadů, zejména bájný magický artefakt, za jehož používání však musí platiti krvavou cenu a který jediný může poskytnout ochranu proti magii Temného pána. Otázkou je, zda cena nebude příliš vysoká… Na druhou stranu tomu je třeba upozornit na jistou předvídatelnost - výsledek mnoha situací je jasný dlouho dopředu. Přesto však o radost ze čtení nepřijdete - sice uhodnete výsledek, ale mnohdy budete překvapeni, jakou cestou se k němu hrdinové doberou.

Zpět na začátek

Uznávám, že jsem recenzi začal od půlky a trošku přeskočil úvodní omáčku. Nebojte se, neošidím vás o ni, jen jste si holt museli chvilku počkat. Tak tedy…

První vás doslova praští do oka vymazlené grafické zpracování knihy (mimochodem, uhodli by jste, že kompletně pochází z dílny Jana Bodrova, který má ke grafice velice blízko?). Krásné pevné desky, obálka s reliéfem prostě pastva pro oči. Podobně graficky zdařilé jsou i vnitřní ilustrace a zpracování stránek.

Marketingovým tahákem je los slibující možnost vyhrát CD skupiny Divoký Bill. Tahle skupina totiž napsala k Cestě k moři dokonce píseň, kterou si může stáhnout každý majitel knihy na základě kódu z losu ti šťastnější pak vyhrají rovnou celé album. Na knize tedy rozhodně něco bude, když zaujala známou hudební skupinu natolik, že se rozhodla jí věnovat vlastní píseň.

Dvě úvodní kapitoly knihy jsou hutným a poměrně nezáživným textem osvětlujícím původ Mariaků a dračí legendu. Méně trpělivé čtenáře může tento „suchý“ úvod odradit, ale pokud vytrváte, zjistíte, že zbytek knihy je podstatně živější a záživnější. Téměř neustále se něco děje, Bodrov nenechá postavy vydechnout a staví jim do cesty smrtelné nástrahy a zajímavé nepřátele

Celá kniha má navíc chytlavou atmosféru, protože při vyprávění jsou použity výrazy ze zastaralé češtiny, čímž je zdařile podtržen ráz knihy. Text díky tomu působí vznešeně a starobyle. Poklonu je třeba vyseknout i zdařilé korektuře, která předčí slušnou část „komerční“ knižní produkce – žádné chyby a překlepy, po literární stránce vše čisté.

Jediný závažnější problém představují postavy. Dialogy místy vyznívají naivně a družina má možná zbytečně velké množství členů, takže se čtenář nedokáže u většiny postav dostat „dovnitř“, což je dáno tím, že některé postavy nedostanou dostatečný prostor na sebe prezentaci. Přitom se však jedná o sympatickou partu, které budete fandit. Zbývá jen naděje, že další díl přinese v propracovanosti charakterů výrazné zlepšení.

Celkově je Hledání dračí země: Cesta k moři příjemnou nostalgickou vzpomínkou na doby, kdy byl J. R. R. Tolkien králem fantasy, postavy byly jasně vyhraněné a rozdělené na dobré a zlé a hrdinové byli hrdinní. Bodrov přináší několik svěžích nápadů, aby vzápětí sklouzl k žánrovým klišé, u kterých budete mít silný pocit deja vu. Každopádně – pokud se prokoušete přes úvod knihy, který vysvětluje legendu, budete se dobře bavit.

PS: Pokud vás kniha zaujala, koukněte na stránky www.hledanidracizeme.cz


Cesta k moři Cesta k moři Jan Bodrov

Nová česká fantasy sága. Kniha obsahuje stírací los s kódem ke stažení nové písně od Divokýho Billa a možností výhry jednoho ze 150 CD Tsunami. Píše se rok 921 nového věku. Výzva všem odvážným: Na vědomost se dává, ač možná... více


Komentáře (0)

Přidat komentář