Kam až může zajít lidská chamtivost?

recenze

Smrtící byznys (2017) 5 z 5 / any333
Smrtící byznys

Vítám vás u recenze na knihu z afrického prostředí, jež nese název Smrtící byznys. Než začnu se samotným názorem, ráda bych jen tak mimo mísu poznamenala, že je tohle vůbec má první recenze - doteď jsem psala jen takové lehké názorovky a dojmy - a přišlo mi tedy dobré se zamyslet nad tím, jaké jsou kategorie a nebo okruhy, nad kterými nedumá příliš lidí. A nakonec jsem se rozhodla, že vypíši své postřehy z každé kapitoly a vy budete společně se mnou sledovat, jak se mohou teorie zbořit jako domeček z karet. Rozumím, zní to velmi výstředně, ale myslím, že pro samotnou autorku této knihy to bude velmi klíčové.

A čím se kniha vlastně zabývala? Velmi málo známým problémem falešných léků, kvůli nimž v Africe denně umírají nevinné děti. Jako by nestačilo, že i bez chamtivosti dodavatelů je situace v těchto zemích velmi kritická. Autorka si vybrala správné téma, o kterém prostřednictvím své knihy může seznámit alespoň nějaké lidi a nezůstane tak utajeno, jaké hrůzy se tam odehrávají. Avšak, o čem se ještě zmíním, není to tak lehké.

Samotný děj plyne svým přiměřeným tempem, po většinu knihy až na pár okamžiků klidným, ale v poslední kapitole se toho stane na všech stranách tolik, až to bere dech. Ale tak by to mělo být. I když, uznávám, když nás autorka seznámila s tématem ihned v anotaci, docela tím alespoň mně prozradila téměř celý průběh první kapitoly, který jsem si z toho odvodila. Nezastírám však, že mě v některých momentech příběh překvapil a těšilo mě, jak si v něm malé a na první pohled nezávislé drobnosti nacházely své místo.

Ale nyní už přejdu k hlavnímu rozboru domněnek u jednotlivých kapitol. Musím vás upozornit, že následující část bude obsahovat velké spoilery a možné prozrazení děje, tak pokud si přejete zůstat od informací nedotčeni, raději přestaňte číst odtud a přeskočte to k postavám.

!SPOILERY!

★Rozbor kapitol:

Prolog -
Otázky: Co se stane se sestřičkou Lucy? A kdo v tom má všechno prsty?
Teorie: Ten Asiat z první části byl oním vrahem doktora Ogota.
Odpovědi: ×

1.Kapitola -
Otázky: Co za tajemství skrývá hlavní hrdinka? Přišla snad o dítě?
Teorie: Lucy patrně skončila jako doktor Ogoto. To o tom kongresu se mi nelíbí, Michael celkově musí něco skrývat.
Odpovědi: ×

2.Kapitola -
Otázky: Proč jí Michael pomohl a co všechno o tom ví? A nebo ji ještě neprozradil, že se moc ptá? A co ten Matovu? Je snad v čele dodavatelů?
Teorie: ×
Odpovědi: Má domněnka o dítěti byla správná. (Pozn. tohle jsem uhádla jen díky jedné knize, kde byly podobné myšlenky ohledně výčitek, jinak bych tápala až do odhalení.)

3.Kapitola -
Otázky: Jakou bude mít ještě Zainep roli v příběhu?
Teorie: Ten konec mě překvapil, ale myslím, že to bude jen nějaká léčka, protože se mi to neslučuje s prologem.
Odpovědi: S Lucy to zřejmě nedopadlo tak bledě, stihla odjet pryč.

4.Kapitola - Děj se začíná velmi zamotávat, což se mi zamlouvá i nezamlouvá zároveň.
Otázky: Jakou tam bude mít ještě roli Šen? Nebo to byla jen ukázka toho, jak falešné léky vznikají a jak obtížně se vyrábějí?
Teorie: Začnou problémy, tamti po nich půjdou.
Odpovědi: Takže Michael nebyl nakonec tak zlý, jak se jevil, zdá se, že od toho jsou tu jiní. Docela ho teď i chápu.

5.Kapitola - Hodně se dozvídáme o Rebece a Billovi, přibyly nové postavy.
Otázky: Nepatřil Jackson náhodou taky k té náboženské skupině na začátku kapitoly?
Teorie: Pokud k nim Jackson vážně patří, možná to je ten zmíněný Mohamed. A náměstek v tom beztak jede s obchodníky s falešnými léky.
Odpovědi: Už jsem si spojila dohromady násilnosti s mačetou, které na doktora Ogota vrhají nový úhel pohledu.

6.Kapitola - Smršť atentátníků, mafiánských způsobů, akce a smutku.
Otázky: ×
Teorie: ×
Odpovědi: Příběh tady odkryl své karty, takže když se na to podívám zpětně - každý záznam vznikal po dočtení dané kapitoly - některé mi připadají vážně bizarní. A taky musím autorce pochválit, jak na konci v Billově článku objasnila název celé knihy takovým způsobem. Největší ranou pro mě asi odtud byla ta věc s Maureen a Michaelem.

Epilog -
Tady se vyjádřím bez odrážek. Na jedné straně to pro hlavní hrdinku vypadá nadějněji než na začátku knihy, ovšem na druhé se nachází Rebecca a problém falešných léku. Tady mě vážně dostalo to, že i když vydají opatření jakákoliv a budou se snažit jakkoliv, stejně nemají šanci, aby to vyřešili nastálo. Nezbývá tedy nic než stejně jako Rebecca s Billem doufat, že se to jednoho krásného dne změní.

!KONEC SPOILERŮ!

Teď bych se chtěla vyjádřit lehce k postavám. S Ellen jsem se dokázala sžít a přála jsem jí, aby se přes nepěknou minulost přenesla a bylo to opět pro ni hezké. Michael mi zpočátku připadal jako pěkný šmejd a hlavně tajnůstkář, ale zase, každá mince má dvě strany, takže ani on nebyl černobílý.

A co se týče mého největšího oblíbence, rozhodně volím Zainep a přeji jí, ať zůstane i nadále ta umíněná a cílevědomá, takové jako ona její země potřebuje. Proto mám k téhle knize jedinou lehkou výtku přála jsem si, aby se tam ještě Zainep objevila, ale chápu, nebylo by to důležité pro děj, tudíž nadbytečné.

Co mi tato kniha přinesla? Rozhodně nové poznatky o mně téměř neznámé části světa, jejich kultuře a mnohdy ne přímo etických trestech. Ale hlavně o neznámém problému, který už ani nemusím zmiňovat, kolikrát se tady objevil. Ještě jednou tedy děkuji autorce, že mi knihu poskytla, a doporučuji k přečtení. Lehce se čte, je napínavá, kraťoučká a i poučná. Pokud máte volné odpoledne a chcete si odpočinou, směle do toho.

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Ellen dorazí do Ugandy, země plné bídy, aby na zdejší klinice pomáhala trpícím dětem. Iluze o léčbě ji brzy přejdou. Děti, které dostaly falešné léky na malárii, totiž umírají. Když se Ellen obrátí na tamní Organizaci pro boj s fa... více