Kalorický, stále svieži 8-janko.

recenze

Osmijanko rozpráva osem sladkých rozprávok (1969) 5 z 5 / Bilky
Osmijanko rozpráva osem sladkých rozprávok

Krista, to bola parádna kniha! Po takomto zvolaní by sa staršia generácia prežehnala, no my, svetaznalí čitatelia vieme, že sa nerúhame a nehrešíme ;) Len vzdávame hold spisovateľke, ktorá predbehla dobu. Jej moderný slovník, jemnovtip a nadhľad spôsobil, že jej knihy čítalo oveľa širšie spektrum detských čitateľov. Syntézou prvkov moderného sveta s rozprávkovým, ako aj kreatívou vyjadrovacieho jazyka a lingvistických hračičiek, bola Krista Bendová originálnou autorkou s nezameniteľným rukopisom. A podobne ako Klára Jarunková so svojím "Hrdinským zápisníkom" bodovala u žiakov 2.stupňa, o level mladší školáci, predškoláci a jasličkári fičali na "Osmijankovi".

Je ťažké popisovať autorkin svojský štýl a tak si s dovolením pomôžem ukážkami. Už v expozícií je patrná radosť z jazyka a dôraz na najmenších čitateľov, lepšie povedané poslucháčov. Veď cieľová skupina ešte čítať nevedela a preto boli tieto rozprávky písané pre Československý rozhlas:
Kde bolo, tam bolo, bola raz jedna matka-mamička, otec-otecko a deti-detičky. Teda rodinka ako sa patrí a nič im nechýbalo, ani sporák v kuchyni, ani hrniec na sporáku, ba ani rozhlas po drôte. Varí matka-mamička večeru: V pondelok krupicovú kašu-kašičku, v utorok grísu-grísočku. V stredu kašičku krupicovú vo štvrtok grisočku kašičkovú.

V kolízií a peripetii krásne vidieť, že autorka sa nebojí použitia kontrastných prvkov: Na jednej strane extrémne zdrobneniny a na strane druhej - zábavné metafory a cudzie slová (pre škôlkárov):
A v piatok zavzdychá rodina-rodinôčka a takto sa k mamičke prihovorí: " Oj, matka-mamička, dobrá bola kaša-kašička, ale všetkého veľa škodí. Vymysli-že dáku inú potravinu, lebo z tej kašičky dostaneme otravu.
"Ký ďas!" Vykríkne otecko "veď je to doba kamenná a nie potrava vysoko kalorická!" Skúšajú dietky, skúša mamička, lyžice sa veselo prelamujú a žalúdočky smutno prázdninujú.

Krista Bendová ma v detstve výrazne ovplyvnila a bola mi blízka nielen svojim humorom, ale aj schopnosťou vytvárať novotvary. Zabávať sa s obyčajnými slovami. Mixovať moderné s tradičným. Disponovala jedinečným citom pre detský slovník a v neposlednej rade nútila malých čitateľov sa vzdelávať. To je evidentné aj v katarzii, kde sú hneď dva pojmy kandidátmi na zvedavé otázky malých poslucháčov:
"Zbrojnoši!" zvolal kráľ "Spútnajte toho predpotopníka!" No šarkan len kýchol a zbrojnoši odfrkli do susedného volebného obvodu a zlý šarkan zdrapil krásnu Hortenziu a už aj s ňou letí ponad celý svet, až do šarkanieho brlohu.

Originalita je zrejmá aj v závere a pri peronácií. Miesto šablonovitých "zvoncoch na koncoch", sa autorka nebojí rozprávku ukončiť netradične a v tomto prípade nekompromisne:
Ale pochváliť ich nemá kto, lebo aj my sme po tejto rozprávke zmúdreli a vieme, že keď je na svete 8 buchtičiek a z toho 1 zje havko, 2 milicionár, 4 prehltne bager a 1 zďobú vrabce, ostane naozaj len veľké, preveľké, velikanske - nič. A kde je nič, tam už niet ani o čom rozprávať.

Osem sladkých rozprávok je len časťou Osmijankovskej série a nadväzuje na 8 ďalších tématických kníh. Všetky sú rovnako hravé, jemne parodujúce rozprávkový žáner, ale stále v únosnej miere a so zachovaním edukačnej vrstvy. Na rozprávkovom poli je to aj v súčasnej dobe moderné dielo.
Priznávam, že sám som hravý typ a z rozprávok som doteraz nevyrástol. Preto som neobjektívny a tak miesto negatívneho postrehu, či zápornej stránky tohto diela, si záverom dovolím nactiutrhačský popevok na adresu chudáka 8janka. Verím, že pani Krista by to zobrala s nadhľadom a športovo:
Osmijanko, Osmijanko, prečo klameš detičky?
Nie sme sprostí, nie sme hlúpi – iba maličkí!

ODPORÚČAM:
Všetkým deťom-detičkám, aj ich milým tetičkám:
Nech si po každej večeri, keď sa celkom zvečerí,
dajú jeden sladký príbeh - do rozprávky malý výbeh.
No sladkostí nech sa stránia, dnes dosť už bolo toho hrania,
veď do postele ísť už treba, Osmijanko myslí aj na teba!

Toto minidielko si podľa mňa zaslúži sladkých 88,8% tak nerepcite, dojedzte tých želatinových medvedíkov a šup-šup do perín! ;)