Julie James - Nezvladatelná láska

recenze

Nezvladatelná láska (2014) 5 z 5 / Hřibče
Nezvladatelná láska

Na podzim loňského roku zavítal na český knižní trh romantický příběh pro ženy s lehkou kriminální zápletkou pod názvem Nezvladatelná láska. Autorkou knihy je poměrně neznámá mladá americká spisovatelka Julie Jamesová, která kromě knih píše i filmové scénáře. Knihu vydalo nakladatelství Oldag a je první knihou, která je u nás vydána v sérii FBI/US Attorney.

Děj nás zavádí do současné Ameriky mezi mladé a úspěšné lidi, kteří si však svůj úspěch museli velmi tvrdě zasloužit a mnoho pro něj obětovat. Jenže úspěch není v životě všechno, občas musí člověk myslet i trochu na sebe a uvědomit si, co je opravdu v životě důležité a v podstatě i o tom je Nezvladatelná láska.

Hlavní hrdinkou je krásná a inteligentní Brooke Parkerová, která pracuje jako hlavní právnička velké společnosti provozující síť luxusních restaurací Sterling. Její práce ji nesmírně baví, ale bohužel je vykoupena absolutním nedostatkem času na jakýkoliv osobní život. Během jednoho roku má za sebou tři rozchody a všechny mají totožný konec – mužům vadilo, že na ně Brooke nemá čas. Poslední o ní dokonce prohlásil, že nezapadá do jeho „skvělýho rámce“. A tak se Brooke zařekla, že prozatím končí s hledáním partnera a bude se v prvé řadě soustředit na kariéru, ovšem náhodným známostem se bránit nebude.

A přesně v tomto rozpoložení Brooke poznává Cada Morgana, bývalou fotbalovou hvězdu a nyní předního chicagského prokurátora. Na první pohled krásný a urostlý muž Brooke ihned zaujme, bohužel jeho chování už méně. Naneštěstí jsou nuceni spolu vycházet kvůli vyšetřování korupce, kdy se má stáhnout smyčka nad dvěma vlivnými muži právě v jedné ze Sterlingových restaurací. A jelikož se FBI pro úspěch celé akce neobejde bez Broociny pomoci, tak se spolu musí Brooke a Cade naučit vycházet.

Román je prošpikovaný vtipnými slovními přestřelkami mezi Brooke a Cadem, které knize dodávají šmrnc. Nechápejte to však tak, že by se Brooke a Cade ze začátku jen hádali, jedná se spíše o to, kdo ze slovního souboje bude mít navrch a vyjde jako vítěz. Je velmi sympatické, že se autorka vyvarovala absurdních a prvoplánových situací, jejichž úmyslem je působit na čtenáře vtipně, či jej za každou cenu šokovat a dokázala si vystačit se situacemi z běžného života, které působily věrohodně a lidsky.

Kromě svižných dialogů si čtenářky určitě užijí i postupně se měnící vztah mezi hlavními postavami. Od lehce bojovného se dopracujeme až po silný vztah plný citu a vášně. Nechybí zde erotika, flirt a ani sex. Mimochodem právě u něj lze velmi ocenit to, že je popsán reálně, ale ne nechutně. Brooke a Cade si sex užívají, ale nečekejte žádnou sexuální akrobacii a ani detailně popsané milostné scény. Oba jsou totiž normální lidé a ne žádní hrdinové erotických romancí.

Celý příběh provází lehká kriminální zápletka, která v podstatě zapříčiní seznámení hlavních hrdinů. Pokud se však těšíte na napětí, pronásledování a podobné věci, tak budete nejspíš zklamáni. Cade se sice pohybuje v prostředí FBI, ale jedná se spíše o příjemnou kulisu, která příběh okořeňuje. Lze však předpokládat, že autorka toto zázemí použije v některém ze svých dalších románů. Upřímně řečeno, inspirace by se tu pro další příběhy jistě našla.

Co možná mnohé čtenářky ocení je i to, že Nezvladatelná láska postrádá velkou část typických klišé pro tento druh literatury. Nečekejte proto žádné drsné hádky, vyčerpávající nedorozumění, salvy výčitek a potoky slz, bouřlivé usmiřování a velká vyznání lásky. Hlavní hrdinové se drží nohama na zemi a své city a myšlenky ventilují vcelku umírněně a s rozumem.

Nezvladatelná láska je velmi příjemným románem, který si budete po celou dobu užívat. I když se zde nevyskytují žádné překvapivé zvraty, tak budete číst zvědavě dál, protože vám budou Brooke s Cadem sympatičtí a budete chtít vědět, jak to s nimi dopadlo.

Jak už tu bylo několikrát zmíněno, tak celá kniha působí hodně reálně. Proč? Protože když odhlédneme od toho, že hlavní hrdinkou je úspěšná právnička velké společnosti a hrdinou zase bývalá fotbalová hvězda a v současnosti chicagský prokurátor, tak by se dalo s trochou nadsázky říct, že by se tento příběh mohl stát komukoliv z nás. A proč taky ne, že?

Ukázka:

Cade si pohrával se svou skleničkou, o něčem přemýšlel. „Jedné věci jsem se divil. Neberte si to prosím špatně.“
„Nikdy v historii lidstva neexistoval muž, který by po tomto úvodu neřekl něco urážlivého, ale jestli to chcete zkusit, Morgane, tak prosím.“
Koutky úst se mu zvedly v úsměvu. „Proč jste sama?“
Aha.
Brooke zvedla svou skleničku s vínem a napila se. Než odpověděla, nechala ho čekat. „Kdo říká, že jsem sama?“
„Vaughn. Soudí tak z faktu, že nemáte v kanceláři fotky žádného muže ani dětí.“
„Vy jste o mně mluvil s agenty Huxleym a Robertsem?“
„Někdy možná na vás přijde řeč.“
„Chápu. A co ještě jste vy tři rošťáci říkali, když jste si povídali ve svým špikovacím kroužku?“
Oči mu pobaveně zasvítily, ale nespouštěl z ní pohled. Žalobce odhodlaný dostat odpověď. „Neodpověděla jste mi na otázku.“

rosemari
15.01.2015

vyzerá to zaujímavo popátram v knižnice či ju majú