Jen pro romantiky?

recenze

Jsem romantik, ale léčím se (2017) / žvejka
Jsem romantik, ale léčím se

Kniha vypráví o Gaelovi a lásce…

Gael je normální 18 letý kluk. Chodí na střední, čeká ho maturita, má krásnou přítelkyni, hraje ve sboru a je romantik.

Příběh začíná ve chvíli, kdy Gael řekne své přítelkyni Anice, že ji miluje. Už po dvou měsících! Ta z této situace s úsměvem vybruslí, ale už za pár dní je ale Gaelem přistižena při líbačce s jeho nejlepším kamarádem Masonem. Jako by nestačilo, že se jeho rodiče rozešli. Teď ho ještě zradili dvě nejbližší osoby, na které spoléhal.
Jelikož se se svým trápením Gael nesvěří doma, pozve jeho mamka na oslavu narozenin právě i dva zrádce nejzrádnější. To už náš romantik nezvládne, udělá scénu a uteče. Velmi dramaticky. Cestou domu doslova narazí na sympatickou „holku z vejšky“ Caru. Je to nevázaná holka, kterou netrápí, jestli jí oblečení ladí a navíc má oblíbené stejné restaurace jako Gael. Osudové setkání? I když není zrovna filmový nadšenec? I když pořád přemýšlí nad svým bývalým přítelem? A navíc ten její slib: vydržet alespoň jeden měsíc bez kluka! Gael je ale ochotný tohle všechno překousnout, aby spolu mohli trávit čas.
Pak je tu Sammy. Vysokoškolačka, která Gaelovu mladší sestru učí francouzštinu. Postupně se spolu s Gaelem sblíží a zjistí, že mají společného víc, než se zdá. Jen na žánru filmů se ne a ne shodnout. Díky vstřícnému přístupu jich obou se jemu otevře svět romantických komedií a hororů a ona pozná hlubokomyslné a do posledních detailů propracované, byť mnohdy opomíjené, trháky. Zdálo by se to jednoduché, Sammy je ale zadaná. Gael se během měsíce střídavě schází s Carou, na kterou čeká, až ji listopad zbaví přísahy i se Sammy, na kterou myslí víc a víc.

A teď to hlavní. Celý příběh vypráví láska. Snaží se Gealovi pomoci vyhnout se nepravým holkám a najít tu, díky které se z něj stane slavný filmový režisér romantických komedií. Díky různým trikům a nenápadnému našeptávání jednotlivým postavám se lásce podaří dostrkat Gaela tam, kam chce. Kde to ale má být? To už si přečtěte sami. Můžu slíbit, že finále bude nadmíru romantické, jako z filmu vystřižené.
Příběh krásně plyne díky jednoduše psanému textu i krátkým kapitolám, z nichž některé jsou psané klasicky, jiné pouze formou seznamu nebo výčtu sms zpráv. Láska v nich střídá současnost s minulostí, kde například objasňuje, co zanedbala při péči o vztah Gaelových rodičů a vysvětluje, čím je její práce krásná a zároveň náročná. Přehlednost je udržována díky výstižným nadpisům kapitol.

Moc mě bavilo lízátko na začátku každé nové kapitoly, podle míry jejich rozdrcení lze poznat, jakým směrem se bude Gaelům příběh vyvíjet. Zároveň láska pod čarou vysvětluje pro děj důležité pojmy jako vztahový skokan, loajalista a cynik. Určitě se v některém poznáte.

Jediné co mi na příběhu moc nesedělo, byl fakt, že se do osmnáctiletého kluka zakoukají hned dvě vysokoškolačky najednou. Ne že by se to nemohlo stát nebo to bylo nepřístojné, jen mi Gael nepřišel natolik vyzrálý ani okouzlující.

I když se v knize sem tam vyskytne předem očekávatelný okamžik nebo klišé scéna, ničemu to nevadí. Je to přece romantická komedie v papírové verzi. Navíc všechny tyto menší nedostatky bohatě vyvažují vsuvky, kterými je láska komentuje a obhajuje.

Za mě čtyři hvězdičky z pěti, za trošku uspíšený konec, který byl předvídatelný, ale pořád kouzelný…