Jason Bourne v další akcí nabitém thrilleru

recenze

Bourneova moc (2013) 4 z 5 / Boboking
Bourneova moc

V žánru špionážních příběhů existují mnohé kultovní postavy agentů, které se zapsali do historie literatury - James Bond pana Fleminga, Jack Ryan nedávno zesnulého Toma Clancyho, nebo ze současných třeba agent Mossadu Gabriel Allon vytvořený Danielem Silvou. Mezi tuto literární elitu patří taktéž Jason Bourne, snad z nich špion nejtvrdší a nejchladnější. Když jeho tvůrce Robert Ludlum (1927-2001), slavný americký autor desítek špionážních thrillerů, jeho postavu oživil v románu „Agent bez minulosti“ (orig. The Bourne Identity, 1980), přivedl do světa spy novels skutečný fenomén. Původní The Bourne Trilogy se pak po velkém filmovém úspěchu s hercem Mattem Damonem z let 2002-2007 dočkala mnoha pokračování, jež na základě Ludlumovy předlohy psal neméně známý autor Eric van Lustbader.

„Bourneova moc“ (orig. The Bourne Dominion, 2011) je už šesté Lustbaderovo pokračování osudů Jasona Bournea, ve které se připlete do cesty tajné muslimské organizace nazývané Severus Domna. Má obrovské finanční i lidské možnosti, a je ochotná udělat cokoliv pro svůj plán zničit vojenskou a ekonomickou převahu USA. Američané tak trochu zaspali dobu, a zdroje vzácných prvků potřebných pro moderní technologie a především zbraně, ovládají cizí mocnosti. Poslední nadějí je pro ně jejich naleziště v Indigo Ridge, které je i cílem plánovaného útoku Severus Domna. A Jason Bourne pro ně znamená velkou hrozbu, proto na něj posílají zabijáka. Tím je jeho přítel z Ruska, generál ruské tajné služby FSB-2 Boris Karpov.

Tento nástin hlavní dějové zápletky je ale skutečně hodně zjednodušený. Lustbader totiž rozehrál tento svůj politicko-špionážní thriller skutečně ve velkém měřítku. Provede vás od drogových základen v Kolumbii, přes Washington a Moskvu, až po syrský Damašek či děsivá přistěhovalecká předměstí v Paříži. K tomu všemu stvořil ale značné množství postav, které jsou nosným prvkem celého příběhu. Napětí děje je totiž spojeno s hlavním krédem všech agentů: „Nikomu nevěř“. A ve světě špionáže, politikaření, nelegálních akcí posvěcených vládami, je tedy důvěra mnohem cennější a důležitější, než všechny moderní technologie. A jen připravený dokáže v tomto marastu přežít. A s tím vším autor především pracuje. To dělá z této knihy parádní akcí nabitý příběh, ve kterém doslova cítíte nejistotu a strach všech hrdinů. Kde končí osobní sympatie a přátelství, a kde začíná oddanost a povinnost? A hlavně každý je nahraditelný. Jeden krok vedle a pak … jeden výstřel, motorová pila a velký igelitový vak, a jako byste nikdy nebyl.

V překladu Michaela Havlena vydalo nakl. Domino 2013.

Komentáře (0)

Přidat komentář