Jak být šťastný

recenze

Jak být šťastný (2018) 5 z 5 / evasamankova
Jak být šťastný

Štěstí. Snad stejně často, jako se jím opájíme, si ho neuvědomujeme, až dokud o něj nepřijdeme. Jak žít, když štěstí uteklo? Kde vzít motivaci vstát každý den z postele a žít, když žít vlastně nechcete?

Román mladé britské autorky Evy Woodsové nese přímo ukázkový název hodný pro motivační příručky - Jak být šťastný. Za, na první pohled mdlým, univerzálně vyhlížejícím názvem se ale ve skutečnosti skrývá krásný poklad. Jemný a pozitivní, i když smutný a bolestný příběh.

Román Jak být šťastný vypráví osudy třicátnice Annie, která už před časem rezignovala na šťastný život. Ztráty svých nejbližších, které utrpěla, ji vzaly důvod a chuť žít. Annie přežívá ze dne na den. Ačkoli se jí nechce, vstane každé ráno z postele, jde do práce, kterou mimochodem z duše nesnáší, aby se večer složila před televizi a někdy si třeba umyla vlasy, a ještě častěji to zkrátka nechala být.

Impulz ke změně přichází od momentu, kdy na přepážce v nemocnici potkává živelnou, upovídanou a poněkud ztřeštěnou Polly. Její vlezlost Annie zpočátku irituje. Chtě nechtě však vítězí odzbrojující účinky a po zjištění, že Polly je vážně nemocná a zbývá jí nejvýše čtvrt roku života, se mění úhel pohledu definitivně.

Obě ženy navazují za „normálních“ okolností nepravděpodobné přátelství, v němž umírající Polly učí zdravou Annie objevovat znovu ve svém životě i šťastné chvíle. Výzva „100 šťastných dní“, jejímž smyslem je prožít každý den alespoň okamžik malého štěstí, do níž Polly navzdory protestům Annie „ukecá“, odpočítává jejich společně strávený čas...

Eva Woodsová je nevtíravě podmanivou vypravěčkou. Co by mohlo zavánět kýčovitostí, má v jejím podání rozměr duševní. Umně namíchaná směsice zármutku a radosti, smrti a života, bolesti i naděje donutí čtenáře prolít slzy i vyloudit úsměv na tváři. A to vše někdy i v jednom jediném momentu.

Autorka hovoří laskavým tónem, děj běží ve svižném tempu. Jednotlivé kapitoly jsou počítadlem dnů, dialogy zase kořením knihy. Ústředními motivy, kromě cesty za hledáním sebe sama a okamžiků radosti, jsou nejen nemoci jako rakovina či demence, ale v neposlední řadě také partnerské problémy.

Jak být šťastný je krásná kniha, která vás rozbrečí i rozesměje. Vnímavého a empaticky založeného čtenáře ponoukne ve víru v lepší zítřky. A tomu, kdo svoji osobní bitvu s hořkostí osudu a utrpěnými ztrátami svádí čerstvě, snad semínko v onu budoucí víru zasadí...

Komentáře (0)

Přidat komentář