Idel-Ural aneb Neznámá Evropa

recenze

Přes Čukotku na Fidži a zpět 1: Regionem Idel-Ural (2023) 5 z 5 / fero6868
Přes Čukotku na Fidži a zpět 1: Regionem Idel-Ural

Cituji:
„Tak encyklopedické dílo o Povolží, jaké se podařilo vytvořit Františku Hrabalovi-Krondakovi, nejen u nás, ale ani v Rusku ani nikde jinde v posledních desetiletích nevyšlo. Autor nás tímto labyrintem krajů, národů a historických období provádí poutavými texty, které navíc všude tam, kde narazí na stopy Čechů a Slováků, doplňuje i informacemi o tamním působení našich rodáků, ať už československých legionářů, nebo těch, kteří se dali k bolševikům.“
Dr. Juraj MESÍK,
publicista, bývalý předseda Strany zelených na Slovensku

„ Tak, jako všechny Krondakovy cestopisy, i tato kniha je jedinečná tím, že vlastní zážitky doplňuje informacemi z nejrůznější literatury i archivními materiály. Díky odkazům na zdroje a prameny mají jeho knihy i punc vědecké práce. Právě v těch příbězích, které dokáže Hrabal-Krondak poutavě vyprávět a zasadit jejich dopady do kontextu současné ruské společnosti, vidím největší přínos jeho knihy. Minulost se v ní prolíná s přítomností, často i s vizí možné budoucnosti. „
Prof. RNDr. Vladimír BAAR, CSc.,
politický a kulturní geograf – Katedra sociální geografie OSU v Ostravě,
bývalý rektor Ostravské univerzity

„Tento první díl knižní série „Přes Čukotku na Fidži a zpět“ nabízí živý dotek s historií, kulturou a současnými politickými reáliemi etnicky pestrého regionu Idel-Ural, který našinec zná spíše jako „ruské Povolží“. Navíc, vycházeje z autentických rozhovorů s místními, autor přibližuje současné kulturní i politické emancipační ambice Čuvašů, Baškirů, Erzjanů, Marijců, Tatarů a Udmurtů.
Už dávno jsem též nečetl text, který by tak elegantně a věcně, s odkazem na ověřitelné historické události a fakta, odhalil lživost „vítězného běsnění“ (pobedobesija) současné ruské propagandy. Jedna i druhá linie Krondakovy knihy: historicko-etnograficko-politologická zpráva o regionu, který se nachází na soutoku Volhy a Kamy na straně jedné, i jeho odhalování současného ruského šovinismu na straně druhé, má svůj zvláštní přínos.
Knihu doporučuji přečíst každému, kdo chce lépe poznat současné Rusko (v jeho pestrobarevnosti) a pochopit na základě jakých (šedých) lží se tato země „cítí být oprávněna“ rozpoutávat války proti svým sousedům.“
Prof. PhDr. Alexander DULEBA, CSc.
Výzkumný pracovník Institutu politologie Prešovské univerzity a
ředitel Slovenské společnosti pro zahraniční politiku

Komentáře (0)

Přidat komentář