Hledáme vraha Nezralé vraždy!

recenze

Nezralá vražda (2016) / TerkaM
Hledáme vraha Nezralé vraždy!
Brněnská mordparta vyšetřuje.

Celý příběh je popisován podle skutečné události, jen s tím rozdílem, že veškeré postavy v knize jsou smyšlené. Všechno začne v době, kdy Robert Borský starší najde mrtvolu své ženy v úložném prostoru jejich manželské postele, a jelikož se jedná o jeho manželku, je tímto nálezem doslova šokován. Záhy poté jsou k případu povolání kriminalisté z jihomoravské krajské mordparty pod vedením podplukovníka Motla.

Stanislav Češka je poměrně známý autor a Moba vydává kvalitní knihy, tak jsem se rozhodla dát české detektivce po úvodním zklamání šanci a rovnou mohu říct, že jsem nelitovala. Pan Češka všechno popisuje tak skvěle, že nejsem schopna věřit tomu, že se kriminalistice nikdy nevěnoval.

Po své první zkušenosti jsem se obávala, že bude v knize přehršle sprostých slov, přece jen se jedná o příběh z policejního prostředí, ale on je nejspíš hlavně rozdíl mezi pražskou a brněnskou kriminálkou, takže jsem byla spokojená, že jimi nebyla kniha zahlcena. Mám za to, že taková slova častokrát knihu znehodnocují a spisovatelé, co je používají, si tak sami uzavírají cestu před potencionálními čtenáři, kterým by se jinak teoreticky mohla líbit.

Žádná z kapitol nebyla přehnaně dlouhá a já si tak bez obav mohla dočíst jednu kapitolu a nemusela jsem si tak knihu zakládat někde uprostřed jednotlivé části. Naproti tomu, občas byly jaksi nesourodě dané a já nechápala, proč autor zrovna na tohle místo hodil další a přerušil tak nějaký dialog. Ten sice dál pokračoval, ale stejně.

Potěšilo mě, že autor nijak výrazně neodbočoval k jinému případu, kterým by ten hlavní vyrušoval, pouze naznačil, že kriminalisté opravdu nemají na starosti stále jeden a ten samý.
Ať se snažím sebevíc, nedokážu na příběhu najít nějaké mouchy, něco, co by mi tam vyloženě nesedělo, působilo špatně… nemám zase tolik detektivek načteno a nemám tušení, jak bych hodnotila, kdybych měla, ale tahle kniha se mi doopravdy líbila, to mohu jednoznačně říct – a zároveň jsem si jistá, že to rozhodně nebyla má poslední kniha od Stanislava Češky.

Domnívám se, že tuhle knihu mohu s radostí doporučit dál. Všechno tam bylo logické a skvěle to zapadalo na své místo jako dílky puzzle. Odhalení vraha bylo na jednu stranu překvapivé, na druhou předvídatelné – vzhledem k tomu, že jsem o tomhle konkrétním případu nikdy předtím neslyšela, v určitém smyslu jsem byla překvapena a možná také zklamána, že to bylo tak jednoduché. Naproti tomu, palec nahoru za to, že se autor snažil držet co nejvíc vyšetřování vraždy, které proběhlo ve skutečnosti.

Když jsem pak tuhle knihu četla, čím dál víc jsem si uvědomovala ty mezery v našich zákonech, které by se nějak rozumně měly vyplnit, jinak jich každý zvrhlík bude využívat. Nedokážu navrhnout jak, nejsem právník a po pravdě k tomu ani nesměřuji, ale něco by se pro to udělat mělo.

Za poskytnutí recenzního výtisku opravdu moc děkuji nakladatelství Moba.

Komentáře (0)

kniha Nezralá vražda recenze