Hľadanie pokladu Inkov - slovenská detektívka z roku 1939

recenze

Poklad Inkov (1939) 1 z 5 / igor6519
Poklad Inkov

Poklad Inkov sa hľadal krátko po zničení tejto veľkej ríše, v hľadaní sa pokračovalo za čias Karla Maya, tak prečo to neskúsiť v roku 1939 v jednej z prvých slovenských detektívok s prvkami fantastiky. Jej autorom je Andrej Kalník

Slovenská detektívka nemala ľahké začiatky. Kým v iných krajinách autori už na začiatku 20 storočia vrhali do boja so zločinom neohrozených miestnych aj cudzokrajných detektívov. V Čechách vychádzali pravidelne dobrodružstvá Leóna Cliftona, ktoré sa vydávali za preklad z angličtiny, hoci boli typicky českým produktom. Na Slovensku vyšlo iba niekoľko zošitových vydaní detekívok s názvami ako V driapach smrti a Vražda v dome bankárovom. O to väčším prekvapením je, že v roku 1939 na pokračovanie vychádza kniha Poklad Inkov, ktorá kombinuje detektívku a prvky fantastiky. Správna kombinácia týchto dvoch žánrov nie je neobvyklá a podobný pokus nájdete už u Doyla (v prípade, kde vrahom nie je opica), a neskorší autori sci-fi a fantasy ho doviedli do dokonalosti. Slovenský autor dobrodružných príbehov Peter Suchanský primiešal v roku 1931 do románu Záhadné lietadlo špionážnu zápletku a niekoľkokrát sa vo svojich románoch dotkol aj témy strateného sveta.

Ako však dopadol Poklad Inkov?

Kniha vyšla v románovej knižnici "Nového sveta", ktorý vychádzal ako príloha Nového Sveta v roku 1939 a reklama sľubovala, že vyhovie najnáročnejším čitateľom senzačnej a dobrodružnej literatúry.

Úvod je pomerne jednoduchý. Rozprávač sa spolu s plukovníkom Algenom sa púšťa do vyšetrovania záhadnej otca grófky de Tuittiers.

"Prípad, ktorý zaviedli do análov tajnej polície mesta Madridu pod záhlavím „Uzlovité a záhada s ním spojená", do ktorej moje stretnutie sa s grófkou de Tuittiers bolo úvodom — bol jednou z najpozoruhodnejších na ten čas ešte rozlúštených tajností. Faktá, čo uvediem, sú pravdivé. Všetko, čo tu podávam, videl som na vlastné oči, počul som od očitých svedkov, čítal som v hodnoverných správach korešpondentov kontinentálnych časopisov, alebo dozvedel som sa zo záznamov tajnej polície, ku ktorým som mal prístup. Pravda, ani ja by som nebol tomuto všetkému veril, keby som nebol čítal denník grófky, písaný jej vlastnou rukou. Toto dobrodružstvo mohol by som právom nazvať mojím vlastným, keby poručík Algen nebol ako obyčajne býval tým pravým rozlúštiteľom záhady..."

Prvým podozrivým je syn vedca, Miguel, ktorý s otcom nemal dobré vzťahy, nakoľko sa rozhodol stať matadorom.

Po niekoľkých stranách pochopíte, že Španiel v skutočnosti nie je skutočným zločincom a na scéne sa objavuje ďalší podozrivý, Ind Thradishwari a jeho cieľom je získať poklad Inkov, bohatstvo a nesmrteľnosť.

"Thradishwari videl ten úsmev šťasteny v Miguelovi. Ako každý zločinec, zaslepovaný nádejou rýchleho uskutočnenia svojich žiadostí, Thradishwari nemohol vidieť desné úzadie, ktoré osud zatienil jasným i predstavam i o úspechu jeho veľkolepého zámeru. Zdalo sa mu, že uskutočnenie jeho snov o večnosti je na dosah. Potreboval len peňazí na to; veľa peňazí. A zlatá reťaz Inkov by mu v tom odpomohla. Potom sláva, chýr, nesmrteľnosť!"

Začína sa hľadanie tajomného kľúča k pokladu, ktoré je typickou falošnou stopou a o jednu, alebo dve strany skončí bez výsledku. Dej sa niekoľko krát zmení a čitateľ pochopí, že je všetko inak - do všetkého sa zamieša tajomný Láma...

:Uma:zum:i:hum:gaz:fumi:
uzal:ma:pani:am:ha:fumi:
:hum:ga:pani:am:ha:fumi:
:ximi:fumi:maga:hum:

Poručík Algen pohundrával tento tajomný verš už asi po päťdesiaty raz. Prechodil sa po koberci knižnice grófky de Tuittiers a bolo vidno, že je veľmi rozčúlený. Jeho rozčulenost sa mi pozdávala čudnou a nijako som ju nemohol porozumieť. Hundral, neohliadnuc sa na mňa, nedbajúc o nič. Boli sme zpät u grófky. Po trojmesačnom namáhavom pokuse rozlúštiť tajomstvo zavraždenia Dona Adriu nútení sme boli vrátiť sa ku grófke a oznámiť jej, že tajomstvo zostáva tajomstvom, ktoré ani sam Algen nevedel rozlúštiť.

Detektív Algen pomocou záhadnej vesmírnej mantry odhalí vraha, ktorým je... na tom už čitateľovi v tomto štádiu čítania nezáleží, pretože je úplne nadšený z toho, že tento literárny výtvor skončil.

Ak knihu nazvete brakom, urážate všetkých rozprávačov, ktorí vrhajú Nicka Cartera, najväčšieho pátrača amerického, alebo neporaziteľného Leona Cliftona z jedného dobrodružstva do druhého. Je to spleť textu, ktorý bez ujmy pretrpia iba najsilnejšie povahy. Bol to jeden z prvých slovenských pokusov o kombináciu detetívky a fantastiky, ale to je asi jediné, čo je pozitívne.

Poklad Inkov Poklad Inkov Andrej Kalník

Mysteriózna detektívka o hľadaní pokladu Inkov. více