Hannah Howell - Milenec z Vysočiny

recenze

Milenec z Vysočiny (2014) 3 z 5 / Hřibče
Milenec z Vysočiny

S prodlužujícími večery nejedna čtenářka ráda sáhne po knize, která jí alespoň na chvíli pomůže zapomenout na každodenní problémy a trápení a dovolí se zasnít. Pokud mezi váš oblíbený „pohádkový“ žánr patří historická romance, pak by pro vás mohla být zajímavá kniha „Milenec z Vysočiny“ od americké spisovatelky Hannah Howellové.

Děj knihy nás přenese z 21. století do pozdního středověku, konkrétně do Skotska na jaře 1475. Tatam je moderní technologie dnešní doby, díky čemuž si čtenář může společně s hrdiny užívat krásu doby dávno minulé. Ano, celé je to trošku zidealizované, protože hlavními hrdiny jsou skotští šlechtici, ale jak už bylo řečeno, jedná se o romantickou pohádku a v pohádkách je povoleno téměř vše.

Mladá šlechtična Alana Murrayová je při hledání své sestry Keiry unesena klanem Gowanů a vhozena do kobky. K jejímu překvapení se zde nachází i mladý muž, který se jí představí jako Gregor MacFingal Cameron. V temném vězení, kde není ani špetka světla, musí být oba dva vězněni do té doby, než za ně jejich rodiny nezaplatí tučné výkupné. Alana si uvědomí, že v rámci své bezpečnosti bude nejlepší, když se bude vydávat za sotva dospělou dívku, což vzhledem k jejímu drobnému vzrůstu není až tak velký problém.

Po pár nekonečných dnech v kobce se oba rozhodnou společně utéci. Alana se Gregorovi svěří s tím, co dělala sama v lese a ten se rozhodne jí s hledáním sestry pomoci. Útěk se jim za velmi dramatických okolností podaří uskutečnit, jenže tím jejich společná cesta nekončí. Alanina sestra Keira je ve velkém nebezpečí a je potřeba ji rychle nalézt.

Na denním světle Gregor ke svému překvapení zjistí, že Alana není žádné sotva odrostlé dítě, ale velice atraktivní mladá žena, která jej začne nesmírně přitahovat. Za normálních okolností by se začal Alaně okamžitě dvořit jak se sluší a patří, ale před tím, než jej zajali Gowané, se zrovna vracel z námluv a tak nechce Alaně slibovat nic, než celou záležitost urovná. Netuší však, že ho toto rozhodnutí přivede do velmi prekérní situace, protože není v jeho silách tak přitažlivé ženě, jakou je Alana, odolat.

Hannah Howellová je velmi zkušenou a plodnou autorkou romantických příběhů pro ženy. Na svém literárním kontě má již několik desítek románů, které se těší velkému zájmu čtenářek. Kniha „Milenec z Vysočiny“ patří do série „Murray Family“ a je už dvanáctou v této řadě.

První polovina knihy je akční a poměrně dramatická. Nachází se zde totiž hned několik důležitých věcí, které budou mít vliv na vzájemný vztah mezi Alanou a Gregorem. Kromě již zmíněného útěku z vězení sem autorka umístila i velmi vážné Alanino onemocnění, následně zotavení a pokračování ve společném putování, při kterém museli oba být neustále na pozoru před nepřáteli. Samozřejmě tu nechybí ani prohlubování vzájemného citu a neustálé sexuální napětí. Škoda, že autorka akci v knize nerozdělila trošku rovnoměrněji, protože druhá polovina knihy je o podobné napětí poměrně dost ochuzena a postrádá tak dynamičnost, na kterou si čtenář už stačil zvyknout.

V této knize si přijdou na své především čtenářky, které si libují v rozebírání citů. City hlavních hrdinů zde byly probírány téměř ze všech stran a možných uhlů. Občas jsem se neubránila dojmu, že je autorka tolik rozebírá proto, aby splnila stanovenou normu délky textu. Opět je škoda, že místo stále stejného omílání již jednou řečeného nevyužila prostor k větší akci.

Milenec z Vysočiny je psán lehkým a čtivým jazykem, který je srozumitelný a člověk nad ním nemusí po únavném dni příliš přemýšlet. Je příjemné, že se autorka nebrání humorným dialogům a vtipným situacím.

Historická romance Milenec z Vysočiny je klasická červená knihovna, po které ráda sáhne sem tam nejedna žena. Už od začátku je jasné, že vše skončí dobře stejně jako v pohádce, a to je taky jeden z důvodů, proč je příjemné si tento typ literatury jednou za čas přečíst. Tato kniha sice nepřináší ve svém žánru nic nového, ale na druhou stranu ani ničím neurazí. Pokud si přejete u čtení jednoduše „vypnout“ a prožít na chvíli milostné dobrodružství se skotským šlechticem, tak ji rozhodně zkuste.

Ukázka:

Kocour přivřel velké žluté oči.
Gregor zavrtěl hlavou, vstal a obrátil pozornost k Alaně. Přiložil jí dlaň na čelo, pak na tvář a zamračil se. Stále ji rozpalovala vysoká horečka. Strach, který mu svíral útroby, považoval za přirozenou obavu o život dívky, jež mu byla dobrou společnicí.
Věděl, že dokud nebude moct nasbírat víc dřeva, nevytopí celou místnost, a proto přisunul slamník a pak si Alanu chvíli prohlížel. „Je to hezká mladá dívka, kocoure,“ zamumlal. Položil Alanu na slamník a přikryl ji spodní pokrývkou. „Je tak drobná, že se mohla vydávat za dítě. Nevím však, proč mi nevěřila a neřekla mi pravdu.“
Kocour vrhl na Gregora znechucený pohled. „Nepřekvapilo by mě, kdybych i já měl horkost. Pokud se domnívám, že víš, co říkám, může to být znamení, že jsem v deliriu.