Hádanka jménem Oliver

recenze

Hádanka jménem Oliver (2018) 5 z 5 / evasamankova
Hádanka jménem Oliver

Žila vedle něj dlouhé roky. Myslela si, že ho zná, že o něm ví všechno. Byl to přeci její manžel. Nemohla tušit, že ví jen to, co chce on, aby „věděla“…

Hádanka jménem Oliver je románovou prvotinou irské spisovatelky Liz Nugent. Tuto dámu ovšem edice Knihy Omega představila už na počátku letošního roku prostřednictvím její v pořadí druhé knihy nazvané V úkrytu.

Nyní tak vyšla i autorčina prvotina, která přináší další hutné psychologické drama, které zaujme především pro svou chytlavou vypravěčskou formu a netradiční koncept.

Jak už samotný název napovídá, hlavní postavou knihy Hádanka jménem Oliver je muž jménem Oliver. Jde o stárnoucího oblíbeného autora dětských knih, který jednoho večera nečekaně fyzicky napadne svoji dlouholetou manželku tak, že skončí v nemocnici v bezvědomí, z něhož se pravděpodobně už nikdy neprobudí.

Co Olivera k tak nepochopitelně krutému činu dovedlo? Aby autorka s přesvědčivostí zodpověděla tuto otázku, nechává postupně promlouvat několik lidí, kterým Oliver v průběhu svého života zkřížil cestu. Pohledy postav se s každou novou kapitolou střídají.

Na pozadí rozplétání tohoto klubka tajemství se tak před čtenářem zároveň otvírají další lidské osudy plné emocí, někdy více a jindy méně, ale přesto vždy provázané s hlavní postavou. Oliver jako by představoval kmen stromu a ostatní vypravěči jeho větvoví.

Liz Nugent je prvotřídní vypravěčka, která nijak netlačí na pilu. Děj posouvá vlastním ustáleným tempem vpřed. Cílí na psychologickou podstatu postav, přičemž vynikajícím způsobem stírá hranici viníků a obětí. Vina, svědomí, zaslepenost, podvod, špatná rozhodnutí, ztráty či touha někam patřit. Autorka ví, jak v upřímné nahotě, a přece bez podbízivosti a kýče, představit tu nejniternější lidskou emoci - bolest…

Hádanka jménem Oliver zaujme jak čtenáře psychologických románů, tak i detektivek. Čtivá a napínavá kniha je plná různorodých lidských osudů, v nichž nic není tak jednoznačné, jak se na první pohled může zdát…

Komentáře (0)

Přidat komentář