Exodus

recenze

Exodus (2009) 4 z 5 / Stosa_77
Exodus

Kniha mi byla doporučena v souvislosti s nekonečným konfliktem mezi Izraelem a Palestinou. Ač po mne jako Góje muž být pohled na problematiku popsaný židovským autorem jednostranný, tak kniha byla čtivá a čtenář se dozvěděl informace o vzniku Izraele resp. proč na tomto snad nejnevhodnější místě vznikl, kdo a co komu slíbil a jak to dopadlo vidíme dnes a denně ve zpravodajství. Ačkoliv se jedná o román, dozvěděl jsem se plno encyklopedických informací o místopisu, židovských svátcích, historických osobách nebo v době vydání knihy i o žijících představitelích a důležitých osobnostech, při vzniku a obraně židovského státu. Dále o zúrodňování pustiny, zakládání kibuců, školství a legislativě vůbec. Taktéž informace o pogromech v Polsku a na Ukrajině v 19. století, o holokaustu nebo bitvě ve Varšavském židovském ghettu. Samotná dějová linka spojující dvě hlavní postavy, syna významného představitel židovské komunity v Izraeli a bezdětnou, ovdovělou americkou zdravotní sestrou byla v knize kupodivu upozaděna. Kniha byla i z filmována, kdy Paul NEWMAN fyzicky zcela neodpovídá popisované postavě hlavního hrdiny.