Duch mŕtvej ženy pátra

recenze

Řeznice z Malé Barmy (2021) 2 z 5 / HCkolabuje2
Řeznice z Malé Barmy

Toto je prvá a zároveň jediná a posledná kniha tohto autora. Vraj elita severskej krimi. A kto sú potom páni ako Nesbo alebo ako bol Larsson? Aj jeho krajanka Asa Larsson mi príde o dve úrovne vyššie (napr. obeť molochovi)
Kúpil som ju na základe exaltovaných recenzií a hodnotení na tomto fóre. Očakával som niečo výnimočné. A dočkal som sa.
Kniha nebola zlá. Len malo byť na nej výrazne uvedené „Román pro ženy“ a namiesto 17 mala stáť max. 3 eurá ako sa predávajú takéto umelecké skvosty.
Zopár postrehov:
• zavádzajúci manipulatívny názov - žiadna exotika sa nekoná, a zároveň snaha zviesť sa na vlne popularity krvavých brutálnych kníh (osobne považujem knihy stavajúce na brutalite, surovosti a mučení za úchylné , Carter a pod.)
• Žiadne naozajstné vyšetrovanie. Úvodných 200 strán sa dokopy nič neudeje (okrem popisu smútku a pocitov hl. postavy)
• Absencia napätia pre paralelný popis myšlienok a pocitov inšpektora a hlavnej podozrivej
• Inšpektorovi radí vo „vyšetrovaní“ duch jeho čerstvo mŕtvej ženy
• Od začiatku jasný vrah a záverečné odhalenie na základe zázračných logických úvah že aj Sherlock Holmes by sa od hanby prepadal
• Sestry- mocné Tajomné spoločenstvo týraných žien - už chýbali len ufoni a ruská tajná služba
• Inšpektor v totálnom splíne po smrti milovanej manželky sa kochá okolitými krásami ako „kvetou śeŕíky a kaštany
• Strata času a peňazí