Dojímavá cesta k minulosti, láske a sebapoznaniu

recenze

Sestra s perlou (2019) / marcoz
Sestra s perlou

Sedemdielna séria Lucindy Rileyovej je jedinečným projektom, v ktorom sa snúbi romantika s históriou tak ľahko a uveriteľne, že fanúšikovia netrpezlivo čakajú každú ďalšiu časť. Perlová sestra je štvrtá v poradí, a hoci sa teším, že sa opäť môžeme ponoriť do osudov dcér tatka Slaného, zároveň ma mrzí, že už máme polovicu z nich za sebou. Kým sa však dopracujeme na koniec, ešte musíme prebrázdiť veľa krajín. Už sme sa ocitli v Brazílii, Nórsku a Anglicku, tentoraz na nás čaká exotické Thajsko a drsne krásna Austrália. Autorka sa ako vždy nezaobišla bez dôkladného výskumu a reálnych historických súvislostí. Okrem nesporného umeleckého zážitku je tak čítanie jej románov aj pútavým spoznávaním dejín, neraz zahalených rúškom tajomna. Tak je to i v prípade ťažby perál a ťažkého života domorodého obyvateľstva.

"Neďaleko cejlónskeho Kolomba sa loď Orient dostala na rozbúrené more. Kitty ostala na nohách a starala sa o pani McCrombieovú aj o Claru, keďže obe ozeleneli a zaľahli. Zišlo jej na um, že morská choroba v skutočnosti stiera spoločenské rozdiely, keďže človeka pred ňou neochráni nijaké bohatstvo..." (str. 95)

Na príbeh CeCe som sa tešil už dlhšie. A to napriek tomu, že spočiatku nevyznievala veľmi sympaticky. Za jej takmer manipulatívnou fasádou sa však dal tušiť hlbší príbeh a Lucinda Rileyová naplnila moje očakávania na maximum. CeCe - vlastným menom Kelainó - dlhé roky tvorila nerozlučnú dvojicu so sestrou Star. Tá však konečne našla svoj hlas (bola totiž najmlčanlivejšou zo všetkých sestier), a tak sa aj CeCe musí postaviť na vlastné nohy. Pátrať po svojom pôvode ju prinútia okolnosti okolo muža, ktorý ju zraní svojím podvodným konaním. Opúšťa Anglicko a vyberie sa na cestu, čo jej zmení život. Prvou zastávkou je Thajsko, kde sa položia pevné základy pre ďalšie napredovanie deja, či už po emocionálnej, alebo faktickej stránke. Vždy som mal rád - a stále mám - romány odohrávajúce sa v Austrálii, je ako stvorená pre rozsiahle, epické rodinné ságy. Bývalá trestanecká kolónia prešla búrlivým vývojom a preverila charaktery ľudí ako máloktorá krajina. CeCe odhaľuje závoj ukrývajúci príbeh jej zrodu vďaka knihe, podobne ako to bolo aj v prípade jej sestier. Tradične sa tak dej odvíja v dvoch časových rovinách. Druhá línia sa zameriava na mladú Škótku Kitty Mercerovú, ktorá sa dostáva ako spoločníčka bohatej dámy do Austrálie. Plánovaná návšteva sa však zmení na kolotoč dramatických udalostí. Kitty čakajú významné rozhodnutia, a nie vždy sa rozhodne správne, hlavne čo sa týka lásky. Napriek tomu - či práve preto? - sa stane jednou z najznámejších obchodníčok s perlami. Vďaka nej sa Lucinda Rileyová môže prirodzene a funkčne venovať háklivej téme lacnej pracovnej sily v podobe domorodého obyvateľstva, a cezeň zas ďalším námetom. Napríklad umeniu, ktoré je spolu s romantikou a históriou na rovnako podstatnej úrovni celej série. V predošlých častiach hrali prím sochárstvo, hudba a literatúra, teraz prišlo na rad maliarstvo. Autorka ho do deja zakomponovala skutočne bravúrne - prostredníctvom tvorby domorodého umelca Alberta Namatjiru. Jeho maľby som nepoznal, ale hneď ako zaznelo v knihe jeho meno, vyhľadal som si ich na internete a môžem povedať, že ohlas, aký vzbudil vo svojej dobe, bol naozaj zaslúžený.

"Hoci som sa pred príchodom sem v skutočnosti nezamýšľala nad tým, aký je môj vzťah s Kitty, teraz som si v kútiku duše želala, aby bola moja príbuzná. Obdivovala som ju predovšetkým pre odvahu vypraviť sa do Austrálie, ale aj pre to, ako sa po príchode na tento kontinent do všetkým vyrovnávala. V porovnaní s jej skúsenosťami sa mi moje ťažkosti videli malicherné. Na to, aby žila v Broome pred sto rokmi, potrebovala skutočnú odvahu. A nasledovala hlas svojho srdca, nech by ju zaviedol kamkoľvek." (str. 249)

Perlová sestra sa mi páčila zatiaľ najviac v rámci série, asi pre viacero čiastkových motívov, ktoré autorka využila. Napríklad aj fakt, že CeCe je dyslektička a pasáže z knihy o Kitty je buď číta priateľ, alebo ju počúva v audio forme. Tiež sa mi pozdávalo, že historická línia nastúpila o niečo skôr než v ostatných románoch, napokon, stáli čitatelia už dokonale poznajú okolnosti smrti tatka Slaného a netreba všetko znova vysvetľovať. Noví priaznivci Siedmich sestier to okrem toho zistia veľmi ľahko a rýchlo. A keď spomínam sedem sestier, nedá mi nepochváliť aj väčší prienik do mytológie, ktorá ovplyvňuje osudy súrodencov. Stred série je skvelý po všetkých stránkach, Lucinda Rileyová nastavuje svoju kvalitatívnu latku čoraz vyššie, takže Mesačná sestra, prichádzajúci piaty diel, bude určite ďalším literárnym skvostom.