Dlouhý pochod - Jdi nebo zemřeš

recenze

Dlouhý pochod (2012) 4 z 5 / topr 98
Dlouhý pochod

Již nějaký ten pátek jsem si chtěl přečíst něco od velkého spisovatele Stephena Kinga. A tak při jednom zimním vybírání v knihovně šahám právě po Dlouhém pochodu. Chybu jsem rozhodně neudělal.

Bez nějakých velkých okecávání se dostáváme hned do děje. Příběh začíná tím, že šestnáctiletý Garrety Raymond jde s mámou na jakýsi závod, kterého se účastní dalších 99 závodníků. Později zjistíme, že závod má vcelku jednoduchá pravidla. 1. Nesmíte jít pomaleji než 4 míle za hodinu a 2. nesmíte sejít z trasy. Pokud tato pravidla porušíte, schytáte varování a po třech varováních následuje smrt. No fakt, kukla proletí mozkem, natáhnete bačkory a GAME OVER. Jesti se Vám již po tom už obrací žaludek, raději už nepřemýšlejte o této knize a vemte si raději Padesát odstínů šedi. Co chcete, vždyť tohle je King. Ano, ten King, který nám vysvětlil, jak se správně vaří vnitřnosti.
No a takto se probijete až na konec knížky. Cestou naleznete řadu drastických úmrtí (smrt vyčerpáním, totální zhroucení, nebo prostě někdo zkusil utéct) a to je asi tak všechno. V této knize nenajdete žádné extra zápletky, nečekané momenty, protože víte, že závod vyhraje jen jeden. Ale prakticky celou knížku jste napjati a čekáte, kdo umře tentokrát. A když k tomu dojde, cítíte se podobně jako soutěžící. Občas je taky kniha opepřena pubertálními připomínkami závodníků, což taky dává knize kouzlo.Takže toto je vše skvělé a hned se dostanete do děje a hlavně vůbec se nenudíte.

K snad jedinému záporu patřilo u mě neobjasnění toho, proč se vůbec do tohoto závodu přihlásili. Popravdě v knize bylo napsáno, že ani oni sami nevěděli, ale to mi nepřišlo dostačující. Vůbec netuším, kdo by riskoval to, že na 99% umře. Sice výherce čekala Cena, ale šel by snad do toho někdo z Vás? Chápu, že je to knížka a že se tu nemusí moc hledět na logiku, ale tohle mohlo být zpracované jinak.

Celkově jsem byl s knihou velmi spokojen a rozhodně to není poslední kniha od Kinga, kterou si přečtu. A vy rozhodně neuděláte chybu, když si ji taky přečtete.

+ Příběh
Čtivé
Chytlavé
Peprné dialogy dospívajích

- Logika soutežících (přihlášení do závodu)

Hodnocení 85%

TerkaM
16.01.2014

Od Stephena Kinga jsem tuším ještě žádnou knihu nečetla, ale určitě to mám v plánu - i když v současnosti mě plně zaměstnává povinná četba a dále knihy, co jsem už dlouho odkládala :)

Thanyss
16.01.2014

Dlouhý pochod patří k mým nejoblíbenějším knížkám od Štěpána, respektive od jeho "temnější půle" pana Bachmana. Příběh asi nesedne každému. Co se týče logiky soutěžících, proč se hlásí. V tom je ta absurdita, nikdo z těch soutěžících si totiž doopravdy nemyslí, že by mohli zastřelit právě jeho, on to přece zvládne. To on bude ten hrdina, kterého bude každý oslavovat. Já si sice taky při každé dnešní reality show říkám, kdo se tam proboha může dobrovolně přihlásit, ale vždycky se najde spousta lidí, kterým je jedno, že je sleduje polovina národa a že si případně uříznou nějakou ostudu. A co si budeme povídat, doba si žádá čím dál víc šokující a efektnější show. Třeba není daleko taková doba, kdy se na televizních obrazovkách budeme setkávat se soutěžemi typu Pochod, Running man nebo třeba 15 minus.