Dívka, jež stojí mezi dvěma světy

recenze

Příběh draků (2013) / AndyZaphir
Příběh draků

Když jsem poprvé Serafínu dostal do rukou, vůbec jsem nevěděl, co od ni mám čekat. Obával jsem se, že budu číst typické fantasy s draky, které píše každý druhý. Ba ne. Serafína mě ohromila.
Mottem této knihy je: "Dokáže jedná dívka, spojit dva světy? ". Ano, zní to poněkud fádně a jako klišé, ale ve skutečnosti tomu tak není. Jak už jste se mohli dočíst v anotaci, lidé a draci spolu žijí v míru. Hlavním atributem příběhu je Comonotova smlouva, kvůli které žijí lidé a draci pospolu. Ale jak už to většinou bývá, jedna ze stran chce mít nad ostatní nadvládu. Jsou příznivci této smlouvy a odpůrci. A právě odpůrci, z řad starších draků, chtějí tuto smlouvu nadobro zrušit. A pozor, teď zbystřete! Je tu totiž zápletka číslo 2!
Nadále je tu smrt prince Rufuse. A na koho se to samozřejmě hodí? Na draky. Tedy spíš to na ně hodí ti, kteří nepodporují Comontovu smlouvu. Rozuzlení této mysteriózní zápletky přijde opravdu až na konci, takže dobře tipujete, Serafína má otevřený konec. Když jsem se dozvěděl, kdo byl vrahem prince Rufuse, tak mi spadla brada. Bylo to takové humorné odhalení, zasmál jsem se.
Fína začíná mít vidiny, ve kterých potkává, dá se říci velmi svérázné osoby. Všichni sídlí v imaginární zahradě, o kterou se každý večer musí Fína starat. Některé postavy jsou tak mazané, že se naší hlavní hrdince dokážou vbourat do mysli. Ale co když začne postavy ze své poklidné zahrady, potkávat v reálném světě? Záhy Fína zjišťuje, že všechny spojuje stejné tajemství. Řeknu Vám, že tato zápletka je ze všech tří moje nejoblíbenější. V dalším díle, který vyjde v březnu 2015 (bohužel až za tak dlouhou dobu) bude konečně vyřešen tento psychologický případ. Je to docela vtipné vybírat z tolika zápletek. :)
Jediné co mi vadilo, byl detail děje. Mnoho akce a málo popisu. Když Vám autorka nastolí málo informací, tak je pro vás těžší, si danou věc či osobu představit. Toto je můj hlavní problém, ale rozhodně neubírá na kvalitě knihy. Optimálním řešením by byl méně stručnější popis. Teď už konec s negativy.
Rachel Hartmanová si na postavách vyhrála. Všechny postavy, jak lidské, tak dračí, mě okouzlili svým charakterem. Každý druh je zobrazen a vytvarován jinak než ostatní druhy. I přes to, že je něco spojuje.
Hlavní hrdinkou je Serafína, mladé děvče s hudebním nadáním, které se straní společnosti. Ukrývá však velké tajemství, které může rozbouřit celý Gored. Co dodat. Fína je, i se svými mouchami, velmi hodná dívka. Opravdu jsem si ji zamiloval. Nehrála si na něco, co není, čehož si cením. Ale na druhou stranu se mi v některých situacích zdála příliš tajnůstkářská.
Sárantrasové jsou draci v lidské podobě. Avšak draci a lidé jsou dva odlišné živočišné druhy a leccos je rozlišuje. U sárů jsou to emoce. Kamenné tváře bez úsměvu a přísný pohled. Ale vzato u nich převažuje intelekt. V knize vystupují v rolích učitelů a diplomatů. Opravdu moc se mi zalíbilo tak trefné zobrazení sárů. Přiznám se, že jsem si oblíbil jediného sára - Ormu.
Co se Vám bude nejvíce líbit?
Budu stručný - zamilujete si celý Gored! Místa, postavy.. Je to malý svět, do kterého se můžete schovat před realitou a užívat si ten krásný, již zmiňovaný, příběh o dívce, která musí skrývat své tajemství a vyšetřovat okolnosti o smrti prince Rufuse a k tomu věrně pomáhat dvornímu skladateli Viridiovi.
Menší odchylka- Rachel dokonce vytvořila i vlastní náboženství, které Goreďané uznávají. Svatí na nebesích představují vlastnosti a dovednosti, podle kterých je dítě pokřtěno. Unikátní, velmi unikátní. Z téhle knihy mám skutku velký zážitek.
A v poslední řade bych se chtěl vyjádřit k grafickému zpracování. Nádherná a propracovaná obálka musí zaujmout každého, který na knihu narazí na internetu nebo v knihkupectví. Nahoře můžete vidět jednu z originálních obálek (je jich mnoho, tak jsem vybral mě nejmilejší). Za Boha se nemohu rozhodnou, která se mi více zamlouvá. Berme to tak, že se mi líbí obě dvě. Vzadu naleznete slovníček pojmů a postav. Nejsem znalec středověkých hudebních nástrojů a některých jiných pojmů, takže se opravdu hodil.
Tato kniha nenechá nikoho klidným. Serafína se neřadí k obyčejným fantasy. Elegance, kterou ji Rachel Hartmanová přidala svoji kreativitou, ji činí odlišnou od ostatních. Můj názor je takový, že tuto knihu by si měl přečíst každý milovník fantasy, protože se jedná opravdu o pěkně provedenou knihu. Napínavý příběh, který přečtete jedním dechem ve Vás zanechá pocit z dobrého příběhu.