Devětkrát o smrti, lásce, životě a odpuštění

recenze

Devět (2021) 5 z 5 / josef0885
Devět

Kniha vás uchvátí od první stránky, od prvního odstavce, od první věty. Děj vás vtáhne a už nepustí, dokud celou knihu nepřečtete. Příběh je jedinečný v mnoha ohledech - sami si můžete vybrat, jak ho budete číst. Jako román, jako detektivku, jako drama, jako láskyplný příběh, jako spirituální knihu, jako knihu o smrti, jako knihu o enneagramu, je to jen na vás.

Kateřina píše velmi zručně a řemeslně, jazyk knihy je živelný a přirozený, odpovídající postavám. Slzy vám do očí vstoupí hned od začátku a dojetí budete cítit v každé kapitole, přesto na vás autorka netlačí a emoce z vás zbytečně a prvoplánově neždíme, naopak. Její věty ladně plynou a hladí čtenáře. Postavy jsou precizně zpracované a každý se v některé z postav najde, ne-li ve všech.

Po dočtení budete mít chuť se podívat na celý svůj život, všem odpustit a všechny poprosit o jejich odpuštění. Kniha je magická a přeci prostá, krásná a smutná, mocná a jemná.

Pro plnohodnotný zážitek doporučuji si předem přečíst něco o enneagramu, ideálně knihu Enneagram Devět tváří duše od Richarda Rohra a Andrease Eberta, ale není to nutné. Možná můžete naopak brát knihu Devět jako pozvánku k dalšímu studiu Enneagramu.

Kniha Devět je jedinečný, neopakovatelný zážitek, asi jako když poprvé čtete Tolkiena, Orwella, nebo Lewise.