Chytili jste venku jenom rýmu? Tahle příručka vám pomůže!

recenze

Pokémon GO: Neoficiální příručka (2016) 4 z 5 / zdenek2831
Pokémon GO: Neoficiální příručka

Je to nezpochybnitelné. Ať už si o Pokémon GO myslíte cokoliv, jedno se této hře odepřít nedá – je dalším krokem ve vývoji videoher. Ačkoliv společnost Niantic při vývoji využila podklady své předchozí geolokační hry Ingress a některé herní mechanismy jsou podobné, spojení s globální značkou Pokémon se ukázalo jako geniální marketingový tah. Koncept hry propojené s reálným světem se tak dostal z komunity nadšenců do povědomí široké veřejnosti. Netrvalo dlouho a barevné příšerky se (opět) dostaly na pulty knihkupectví.

Není obvyklé, že by o videohrách vycházely knižní příručky, alespoň tedy ne u nás. Když už ale na takovou sváteční příležitost dojde, musí se jednat o neotřelou hru s potenciálem stavět hráče do nekonečného množství různých situací. Takovou Pokémon GO je. Kombinuje dobře známé herní prvky (fungující komunita, Pokémoni) s nejnovějšími technologiemi (mapové podklady, rozšířená realita) a nabízí je každému s chytrým telefonem. Příručka, která právě vychází, vám pomůže nový koncept rychle pochopit a s trochou štěstí snad i chytit všechny!

Jak je zjevné z podtitulu, příručka není schválená vývojáři ani Pokémon Company. To však není na škodu, možná je dokonce lepší naslouchat nestrannému odborníkovi. V tom to případě odbornici, Ivy St. Ive, což je „profesionální trenérka pokémonů“ (ať už to znamená cokoliv).

Knížka obsahuje vše, co byste od příručky čekali. První část čtenáře uvede do hry, stručně popíše základní mechanismy a herní strategie, druhá se věnuje rozboru jednotlivých příšerek. Vše je doprovázeno užitečnými tipy, radami a poznámkami. Zaujalo mě, že se autorka věnuje i herní etiketě a bezpečnosti. To není úplně bezvýznamné. Možná si vzpomínáte, jak se hned po spuštění hry objevily v médiích zprávy o lidech, kteří při hraní hry způsobili dopravní nehodu, spadli ze skály nebo je při chytání nočních Pokémonů v zapadlé uličce někdo okradl.

Nabízí se otázka, zda má příručku smysl kupovat, když veškeré známé strategie jsou popsány na fanouškovských webech a předvedeny v YouTube tutoriálech. Kdo však někdy Pokémony hrál na GameBoy, ví, že klíčové informace jsou obvykle ukryté a hráč na ně musí přijít sám sérií pokusů a omylů. Pokémon GO není výjimkou. Proto příručka pracuje se zkušenostmi milionové komunity hráčů, dává dohromady všechny dosavadní poznatky a uvádí zajímavé statistiky.

Za zmínku stojí i český překlad. Předkladatelka vyřešila tradiční otázku „co vše překládat?“ poměrně dobře a nesnaží se násilně nahradit originální terminologii, což je dobře, protože by to vedlo spíš ke zmatkům (hra nemá českou lokalizaci).

Příručka rozhodně každého nadšeného trenéra Pokémonů potěší. Minimálně při zápasení v tělocvičnách je velmi užitečná, jelikož stačí rychle nalistovat protivníkova Pokémona a ihned se dočtete jeho slabiny. A konečně, posadit se pohodlně do křesla a v klidu si číst je o dost příjemnější, než poslouchat otravné hlasy youtuberů nebo se proklikávat miliony výsledků vyhledávače.